Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2021.10.11.

Újjászületett a Budavári Palota csodája!

A Nemzeti Hauszmann Program keretében megújuló Budavári Palotában augusztus 20-án nyílt meg az újjászületett Szent István-terem. A rekonstruált történelmi helyiséget egykor királyok használták fényes események helyszíneként, kialakítása az iparművészet csúcsa volt a 19-20. század fordulóján. Most már újjáalkotva lehet megtekinteni káprázatos berendezését és látogatható a hozzá tartozó kiállítás is! (X)

Az államalapító királyunk nevét viselő helyiség Hauszmann Alajosnak köszönhetően jött létre, aki a dualizmus korának neves építészeként a Budavári Királyi Palota századfordulós bővítését vezette. Hauszmann a déli összekötő szárny ékszerdobozaként álmodta meg a Szent István-termet, a korabeli magyar iparművészet kimagasló teljesítményét, amely kialakításával és berendezésével az 1900. évi párizsi világkiállításon kiérdemelte a zsűri nagydíját. A második világháború pusztításai során azonban a terem teljesen megsemmisült, és később sem állították helyre.

Forrás: Várkapitányság

A Nemzeti Hauszmann Program keretében az elmúlt években korhűen rekonstruálták a századforduló csodáját. A terem kialakítása, díszítése és bútorzata mindenben a hauszmanni elképzelést követi, a monumentális kandalló – amelynek párkányát Szent István mellszobra díszíti – az eredetihez hasonlóan a pécsi Zsolnay Porcelánmanufaktúrában készült. A terem belseje román stílusban készült, ám bizonyos pontokon az alkotók teret engedtek a magyar ornamentikának, a magyaros jellegnek is. Az anyaghasználatban egyértelműen a famunkák dominálnak, ezeket egészítik ki a Zsolnay-féle kerámiaalkotások, egyedi kerámiafestmények és ötvösművek.

Forrás: Várkapitányság

A Budavári Palota újjászületett csodája az egyedülálló berendezésén kívül további érdekességeket is tartogat! A Szent István-teremhez a látogatók egy kiállításon keresztül jutnak el, amely bevezetésként szolgál. A tárlat izgalmas formákon keresztül teremt lehetőséget arra, hogy a látogató újragondolhassa kapcsolatát a régmúlt értékeivel – így válhat emlékezetes élménnyé felnőttek, diákok és kisgyermekes családok számára egyaránt.

A tárlat szenzációja Aba-Novák Vilmos 1936-ban megalkotott festménye, amely nyilvános kiállításon mostanáig nem volt látható. A kiállításon mindezek mellett megcsodálható Szent István 1635-ben, Rómában készült nagy hermája, amelyet megalkotása óta a zágrábi egyházmegye székesegyháza őriz és Budapesten most először látható.

Forrás: Várkapitányság

Havadtőy Sámuel világhírű képzőművész kifejezetten erre a helyszínre alkotta meg azt a tíz kapura épülő installációt, amely Szent István király Imre herceghez írt intelmeinek csaknem ezeréves szövegén alapul.

Látogassanak el Önök is a Budavári Palotába és tekintsék meg a magyar iparművészet újjászületett csodáját! Személyes vagy tabletes tárlatvezetésekre jegyek vásárolhatók a www.szentistvanterem.hu oldalon.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek