kulcsár edina
Mostanában annyiszor megviccelt minket az időjárás, hogy nehezen hisszük el, hogy végleg megérkezett a jó idő és ledobhatjuk a nagykabátokat és csizmákat.
Az elmúlt napokban mindannyian éreztük, hogy itt a tavasz, de most már megérkezett a bizonyíték is. A Ripost egy olvasójától kaptuk ezeket a képeket, melyeket a XV. kerületi Páskomligeti Kiserdőben készített. A gyönyörű hóvirágok nyílását persze nem csak itt, hanem több más budapesti kerületből is jelezték. Ami még rendkívülibb, hogy néhányan már kék fadongókat és méheket is láttak szorgoskodni a tavasz hírnökei körül. A hirtelen beköszöntött felmelegedés ugyanis kicsalja ezeket a rovarokat a rejtekükből, és azonnal dongani kezdenek.
A hóvirág a tavasz egyik legcsodásabb hírnöke, remek bizonyíték, hogy itt a jó idő. De miért is olyan rendkívüli a hóvirágok megjelenése?
A hóvirág általában kora tavasszal szokott nyílni, de az utóbbi években nem volt annyira fagyos a téli időszak, ezért az enyhe idő hatására a hajtások is jóval hamarabb, februárban vagy már akár január második felében kibújnak a föld alól. Cserébe az általában két hetes virágzás több, mint egy hónap hosszúra is elnyúlhat, hiszen a megporzó méhfajok az év elején még nem aktívak. Ezért is olyan fontos, hogy a megfelelő időben nyíljanak a hóvirágok, mert így a méhek el tudják végezni a beporzást.
Tudtad?
A hóvirágban található egy természetes anyag, ami segít ellazulni és kiegyensúlyozottabb alvást biztosít. Még a görög mitológiában is utalnak arra, hogy milyen jótékony hatása van a hóvirágnak. Homérosz tesz róla említést a Kr.e. 8. században írt eposzában: Hermész, az olümposzi istenek hírnöke gyógynövényt adott Odüsszeusznak, ami hatástalanította Kirké istennő mérgét, és így nem lett amnéziás.
A gyógyszeripar a különböző betegségek elleni harcban próbálja alkalmazni a hóvirágból kinyert anyagot, ilyen például az Alzheimer-kór és különböző mozgásszervi betegségek. Nagyon fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a hagymája rendkívül mérgező, csak egy kis darab elfogyasztása is halálos lehet!
Az uniós jogszabályváltozásoknak köszönhetően a kikeleti hóvirág 2005 augusztusa óta védett növény Magyarországon is (ekkor nyilvánították az Európai Közösség területén védetté). Természetvédelmi eszmei értéke 10 000 forint, már egyetlen szál letépését is pénzbírsággal büntetik!