Létrehozva: 2020.06.18.

Mitől lesz rosszul sok gyerek az autóban? És nem csak gyerekek

A 12 év alatti gyerekek közül sokan nem bírják a hosszabb autóutakat, de hajón, repülőn is rosszul lehetnek. A legtöbben idővel kinövik ezt, de van, aki még felnőtt korában sem bír egészséges gyomorral végig egy hosszabb utat.

Mi okozza a rosszulléteket?

Sokan akkor lesznek rosszul az autóban, ha közelről néznek egy mozdulatlan tárgyat, például könyvet olvasnak, vagy tableteznek. Ennek az az oka, hogy az agy ellentétes információkat kap, hiszen egyfelől mozgást érzékel, másfelől viszont egy mozdulatlan tárgyat néz. Aki erre hajlamos, annál sajnos nem válnak be a hagyományos utazós gyerekjátékok, a színezők, az amőbázás vagy a gyerekkönyvek. Ilyenkor olyan játékokat kell bevetni, amelyek közben a gyerek kinézhet az ablakon, a távolba – játsszunk például szóláncot, barkochbát, számoljuk meg, hány adott színű autót látunk egy szakaszon, vagy figyeljük az őzeket, madarakat. Az is jó játék, ha az előttünk haladó autó rendszámának betűiből próbálunk szavakat alkotni. Az éneklés, a zenehallgatás, vagy a meselemez is segíthet elterelni a gyerek figyelmét mind a gyomorproblémákról, mind az unalomról.

Nem mindegy, mit eszik!

Utazás előtt mindenképpen együnk pár falatot, és ha a gyerek szól, hogy fáj a gyomra, akkor is érdemes neki enni, inni adni. A kiporciózott, lehetőleg egészséges nassolnivalók unalom ellen is beválnak. A legjobb persze ilyenkor is a gyümölcs és a szénsavmentes, lehetőleg hideg ásványvíz, de pár szem sós ropi vagy édes keksz is jól jöhet.

Tervezzünk meg mindent előre

Ha kisgyerekkel utazunk, mindig jól gondoljuk át az útvonalat és a menetidőt: lehetőleg ne a zsúfolt és kanyargós utakat válasszuk, még akkor sem, ha ezek esetleg pár kilométerrel rövidebbek. Tervezzünk be rendszerek időközönként pihenőket, ha lehet, olyan helyen, ahol játszótér, egy kis szaladgálásra alkalmas gyep is van, lehetőleg elkerítve az úttesttől, a veszélyes forgalomtól. A felnőtteknek sem árt, ha időről időre ki tudnak nyújtózni egy kicsit. Ha a gyerekek még alszanak napközben, érdemes úgy ütemezni az utazást, hogy annak egy része az alvásidőre essen.

+TIPP

Természetesen vannak az utazási betegséget enyhítő gyógyszerek is, ezek alkalmazásával kapcsolatban azonban mindig ki kell kérni a gyerekorvos véleményét.

Ez a kinetózis! Ez a fajta rosszullét idegen szóval kinetózis, nagyjából minden harmadik embernél előfordul, bár leginkább a gyerekeket és a fiatalokat érinti, sőt, a nőknél is gyakoribb, mint a férfiaknál. Fontos megjegyezni, hogy a kisbabáknál ettől nem kell tartani, a házi kedvencek, kutyák, macskák azonban az emberhez hasonlóan érintettek lehetnek. Természetesen nemcsak autóban jellemző, hanem buszon, hajón, hullámvasúton és számos egyéb járművön is. Ezért gyakran tengeri, vagy légi betegségnek is nevezik. A betegség kifejezés egyébként megtévesztő lehet, hiszen ez leginkább egy állapot, egy rossz közérzet, ezért gyógyítani sem nagyon lehet. Amint elmúlik a hullámzó, ringatózó mozgás, a tünetek maguktól is megszűnnek. Persze a cél az lenne, hogy utazás közben is csillapítani lehessen őket. Mi is történik valójában? A járművek mozgása közben a szemünkkel látott kép és a belső fülben lévő egyensúlyszervvel keltett ingerületek ellentétes jeleket küldenek az agyba. A szem ugyanis nem érzékel mozgást, csak a test, azaz nem tudja megerősíteni a belső fülből az agyba érkező információt. Ha például az autóban olvasunk, akkor csak a jármű mozdulatlan belsejét látjuk. A kanyarokban és a bukkanókon azonban érzékeljük a mozgást, amelyet a fülünkben lévő félkörös ívjáratok idegvégződései az agynak is továbbítanak. Az agytörzsben található úgynevezett hányásközpontban, idegen szóval area postrema-ban, a látás és egyensúly érzékelés ellentéte miatt felmerül a gyanú, hogy mérgezés történt, ezért a központ kiadja a hányásról szóló utasítást, hogy eltávolítsa a szervezetből a méreganyagot.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek