kulcsár edina
Nagy visszhangot keltett egy hongkongi hír, miszerint pozitív lett egy kutya koronavírus tesztje.
Nyomban napvilágot láttak a részletek is, miszerint a kutya egy 60 éves koronavírusos betegé, így valószínűleg tőle kapta el a fertőzést. Az AFCD és a WHO megegyeznek abban, hogy valószínűleg ez az első eset, amelyben ember adta át állatnak a vírust, legalább is az első, amiről tudunk. Ennek ellenére a virológusok többsége ma még egyet ért abban, hogy a háziállatok, kutyák, macskák nem terjesztik a vírust.
A hongkongi Mezőgazdasági, Halászati és Természetvédelmi Osztály ugyanakkor megismételte a teszteket, és kiderült, hogy az állatra nem csak a környezetéből tapadtak rá a vírusok, hanem tényleg a szervezetében találhatók meg. A betegség egyelőre enyhe lefolyású.
Szakértők később, hogy miért lett pozitív a hongkongi állat tesztje azzal magyarázták, hogy a kórokozó egyszerűen megtapadt a testén (például amikor a gazdája simogatta), és ott életképes maradt. A jelenleg karanténban vizsgált kutya esetében az aktuális ismeretek alapján a kutatók szerint inkább kizárt a tényleges fertőzés. A megbetegedett emberek kutyáira vonatkozó, határozott karantén intézkedések illetve. előírások eddig még nem kerültek bevezetésre.
„A jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok arra engednek következtetni, hogy a koronavírus terjedésének szempontjából a kutyák nem jelentenek nagyobb kockázatot, mint például az ajtókilincsek” – nyilatkozta Sheila McClelland, egy hongkongi állatvédő szervezet alapítója.
Pár nap alatt így is megugrott a Hongkongban és Kínában az utcára kidobott kutyák, macskák száma, mert gazdáik vélhetően attól tartottak, hogy tőlük kapják majd el a fertőzést.
A Bécsi Virológiai Intézet szerint sincs bizonyíték arra, hogy a háziállatok megszerezhetik-e a vírust vagy továbbadhatják-e azt.
Szerintük a vírustesztet az téveszthette meg, hogy vannak olyan koronavírusok, amelyek megfertőzik a háziállatokat. Ezek azonban csak távoli rokonai a jelenlegi gyorsan terjedő vírusnak és nem veszélyesek az emberre. A kutya- és macska-koronavírusok jellemzően hasmenést okoznak a háziállatoknál és nem fertőzőek az emberekre.
A Vöröskereszt hivatalos állásfoglalása a témában: Jelen állás szerint nincs arra utaló bizonyíték, hogy a hobbiból tartott háziállatok, mint a kutya vagy macska megfertőződhetnének az új koronavírussal. Ugyanakkor mindig érdemes kezet mosni, miután állatokkal foglalkoztunk, hiszen ez megóvhat minket olyan általános, állatok által terjesztett baktériumoktól, mint az E.coli vagy a szalmonella.
A kutyák koronavírusos betegsége – canine coronavirus (CcoV) – világszerte elterjedt, s főleg a ketrecben tartott állatokat és kölyökkutyákat érinti. Összehasonlítva az ember koronavírusos betegségét a kutyákéval, azt mondhatjuk, hogy míg a koronavírus az embernél komoly légzési nehézségeket okoz, addig a kutyáknál túlnyomórészt gyomor és bélpanaszokhoz vezet. A koronavírus kiváltotta fertőzéses betegség lefolyása kutyák esetében is erőteljesen függ az immunrendszer állapotától. Ezért a kölykök, a más betegségekben szenvedő kutyák rosszabb gyógyulási esélyekkel számolhatnak, mint az erős immunrendszerű állatok.
Minden simogatás után mossunk kezet!
De mit tehet egy gondos gazdi, aki védeni szeretné a szőrös és nem szőrös családtagokat is? Állatorvosok szerint maszkot nem szükséges adni az állatokra, sőt veszélyes is lehet, hiszen megijedhetnek tőle, bepánikolva pedig kezelhetetlenné válhatnak. A szakemberek tanácsa szerint érdemes fokozottan ügyelni a higiéniára a kutyákkal, macskákkal kapcsolatban is: minden simogatás után mossunk kezet. A sétáltatást követően pedig fertőtlenítő kendővel áttörölhetjük a tappancsukat is, de ezt ne vigyük túlzásba, különben kiszáradhatnak a talppárnáik.