kulcsár edina
Az egyetemi élet legendásan a legjobb korszak mindenki életében, és úgy tűnik, hogy a magyar oktatási rendszer egyre több kiegészítő szolgáltatással teszi igazán izgalmassá a hallgatók életét. Aki bekerült valamelyik képzésre, igenis nézzen szét és szemezgessen, mert világszínvonalú lehetőségeket kínál a felsőoktatás.
Az előadásokon és szemináriumokon túl más szakmai kihívásokat is kereső hallgatók számára jó megoldás, ha valamelyik szakkollégiumhoz csatlakoznak, az óráik mellett így pluszkurzusokon vehetnek részt, kutatásokat végezhetnek, és persze értékes kapcsolati hálót építhetnek ki. A győri Széchenyi István Egyetemen például műszaki, jogász, informatikai, villamosmérnöki és gépészmérnöki, közgazdász, közlekedésmérnöki és logisztikai szakkollégium is működik, de – többek között – a Debreceni Egyetemen és a Szent István Egyetemen is számos lehetőség közül lehet választani. Debrecenben például roma hallgatók számára külön szakkollégium működik, emellett művészeti és gazdasági témák iránt érdeklődőknek is indítanak pluszkurzusokat, ahogy a Szent István Egyetemen is jelentkezhetnek a hallgatók egyebek mellett vidékfejlesztési, környezetvédelmi, állattenyésztési, halászati és horgászati szakkollégiumba is. A legtöbb szakkollégiumot a Pécsi Tudományegyetem indítja, 18 különböző témában.
A szakkollégiumok mellett többféle diákszervezet foglalkozásaira is érdemes bejelentkezni. A Szegedi Tudományegyetemen például a vállalkozásfejlesztési és a marketingklubhoz, valamint az AIESEC-hez csatlakozhatnak a hallgatók (az AIESEC a világ harmadik legnagyobb nonprofit szervezete, amely a hallgatói és a vállalati oldalt kapcsolja össze szakmai eseményeken keresztül, több magyar egyetemen is működik tagszervezete). A Pázmány Péter Katolikus Egyetemen többek között kórus, történészműhely és kultúrklub várja a hallgatókat, a Színház- és Filmművészeti Egyetem pedig idén ősszel indította el a kortárs alkotókat és legfrissebb munkáikat bemutató filmklubot. Számos felsőoktatási intézményben – például a Debreceni Egyetemen és az Eötvös Loránd Tudományegyetemen – működik néptáncegyüttes, színtársulat vagy az amerikai egyetemi sporteseményekről ismerős cheerleader-csapat.
A legtöbb felsőoktatási intézményben sportolási lehetőségekből sincs hiány – számos egyetemen kötelező tárgy a testnevelés egy vagy több félévig. Általában nullakredites tárgyként hirdetik meg, vagyis a hallgatók jegyet nem kapnak rá, viszont a diploma megszerzéséhez alapkövetelmény. A Debreceni Egyetemen 34 különböző sporttevékenység közül lehet választani: a hagyományos csapatsportokon kívül többek között alakformáló aerobik, floorball, társastánc, karate, body art és pilates foglalkozás is található a kínálatban. Azoknak sem kell fitneszbérletre költeniük, akiknek nincs testnevelésórájuk, vagy már teljesítették a kötelező óraszámot.