kulcsár edina
Megdöbbentõ kutatás.
Itt az ideje, hogy picit tisztábban lássunk, ami a gumimacikat illeti.
Nem mindennapi kutatást végeztek Németországban: az ARD televízió egyik műsora dokumentumfilmet forgatott a világ egyik legjelentősebb édességgyárában, Bonnban. Naponta százmillió gumimaci készül a Haribo gyárában, a színes, szagos macik eredetéről azonban szinte senki nem beszél.
A Haribo boldoggá teszi a gyerekeket - és a felnőtteket is.
- így hangzik a márka szlogenje, ha szó szerint lefordítjuk.
De vajon tudják a szülők, mennyire egészségesek a gumimacik? Az ARD a teszt során szülőket is megkérdezett, melyik termék az, amelyből a leginkább adnának a gyermekeiknek 100 grammot: tejszelet, Rittesport-csokoládé, Leibnitz-keksz, Hanuta (csokis keksz) és gumimacik.
A szülők jelentős többsége megengedné a gyermekének, hogy gumimacit egyen. De nem jó ötlet! A legmagasabb cukortartalma ugyanis a gumicukornak van, 46 gramm/100 gramm. A legalacsonyabb a tejszeletben, 29 gramm/100 gramm. A szakértő szerint ezért is ijesztő: van egy termék, amelyet már nem hoznak összefüggésbe a cukorral. És veszik.
Tényleg egyedülálló az aranymaci?
A válasz egyértelmű: nem. Az ARD kutatása ugyanis arra is kiterjedt, miből is áll a kedvencünk. Víz, zselatin, cukor és aromák, amiből kevesebb mint 1 % a természetes aroma. Épp ugyanúgy, mint például a Lidl gumimacijaiban. Sőt, korábban már volt olyan ízteszt, amelyen az emberek szerint a Lidl macik nyertek a Haribo előtt.
És mi újság a disznóaprólékkal?
A Haribo folyamatos támadásoknak van kitéve, mert tartalmaz zselatint, állítólag állati származékokból, sertéscsontból, vágóhídi hulladékból. A gyár ez ügyben titkolózott, az ARD azonban megtalálta az egyik beszállítót, a Gelati nevű céget. Õk pedig állítólag olyan tenyésztőktől is szerzik be az állataikat, ahol pokoli körülmények uralkodnak. Került már elő videó, amelyen sérült, a saját ürülékükben fetrengő, beteg állatok is láthatóak. A vállalat ugyanakkor folyton hangsúlyozza: elkötelezett az állatvédelem, és az ilyen esetek kiszűrésében.
A brazil esőerdők is képben!
A carnaubaviasz miatt is magyarázkodhat eleget a vállalat. Ez az az anyag, aminek köszönhetően a gumicukrok szép fényesek lesznek, ugyanakkor nem ragadnak egymáshoz. Ezt az anyagot olyan pálmafákból nyerik, amelyek kizárólag Brazília északkeleti területein nőnek.
Az ARD munkatársai vették a fáradtságot és oda is elutaztak, megdöbbentő dolgokról számoltak be. A munkások körülbelül naponta háromezer forintnyi bérért a hőségben, védőruha nélkül dolgoznak. Sokszor forró konténerekben alszanak, mosdó és WC nélkül telnek napjaik. Sok kiskorú is van közöttük, legtöbbjük feketemunkás. A brazil törvények szerint is felmerül a rabszolgatartás gyanúja ezeken a területeken
- olvasható a Bild című német lap cikkében.