tóth gabi
Néhány egyszerû, de hasznos praktikával bõségesen szüretelhetsz az édes, lédús zöldségbõl.
Az édes, lédús paradicsom igazi mennyei csemege. Palántáidat biztosan te is nagy gonddal figyeled és gondozgatod, várva, hogy minél gazdagabb terméssel árasszanak el. Íme néhány tipp, hogyan tudod igazán megnövelni szüretelhető zöldségek mennyiségét.
A paradicsom szereti a gazdag talajt, melyben mélyen és könnyen tud gyökereivel megkapaszkodni. Meghálálja, ha dupla ásással készíted elő az ültetendő palántáknak a földet, majd gazdagítod aprított tojáshéjjal és leveles komposzttal, hogy tápanyagokban gazdag legyen.
Sokkal jobb eredményt érsz el, ha ritkábban, de a gyökerek közelében öntözöd a paradicsomot, mint a gyakori, felszíni locsolással. Ehhez egyszerű és jó megoldás, ha a földbe ásol egy nagy méretű műanyag üveget vagy vödröt, előzőleg lyukakat fúrsz az oldalára, félig megtöltöd komposzttal, majd heti 1-2 alkalommal ebbe öntöd a vizet. Így a lyukakon keresztül a nedvesség a talaj mélyebb rétegeibe, a paradicsom gyökereihez érkezik, és táplálja a növényt.
Készíthetsz szerves talajtakarót is a paradicsomok tövébe levágott fűből vagy levelekből. De választhatsz megoldásként műanyag fóliát is. A talajtakaró megvédi a növényeket a kártevőktől és kórokozóktól, melegen tartja a növényt, növeli a termésmennyiséget.
Támaszték nélkül a paradicsombokrok a földre hajlanak, mely ugyan nem akadályozza őket abban, hogy termést hozzanak, mégis jobban jársz, ha kapaszkodót biztosítasz a számukra. Ez ugyanis mentesíti őket a betegségektől, lehetővé teszi a növény számára a megfelelő légáramlás és a napozás kiélvezését.
Sokan elkerülik ezt a lépést, pedig nagyon fontos. Mindössze néhány szabályt kell szem előtt tartanod. Soha ne a magasban növő virágokat metszd le, az oldalhajtásokat még akkor metszd le, amikor kicsik, azokat az oldalhajtásokat válaszd, melyek a főhajtás és az ágak találkozásánál nőnek. A metszés lehetőleg kora reggel végezd, mert ekkor a növény még szárazabb, a kiválasztott hajtásokat pedig egy határozott mozdulattal (esetleg késsel) csípd le.
Használj műtrágyát vagy természetes komposztot, ez lendületet ad a növény fejlődésének és bőséges termést arathatsz majd.