kulcsár edina
Dr. Mangó Gabriella immunerősítő tippjeit a Facebook oldalán osztotta meg.
Durvul a covid és az influenza is rákapcsolt - hívja fel a figyelmet dr. Mangó Gabriella legújabb Facebook bejegyzésében, és az alábbi praktikus tanácsokkal látja el követőit "akár influenza, akár covid, akár mindkettő a betegség oka" - írja.
1. Mérjünk lázat! 39 fok felett plusz gyógyszerbevitel szükséges, valamint hűtőfürdő. Ha hidegvízes borogatást alkalmazunk, akkor az nagy felületen történjen. A hőemelkedés, láz pulzusszám-emelkedéssel jár, ne ijedj meg tőle!
2. Az oxigénszint mérése azért fontos, mert sokan nem érzik meg, ha alacsony. 90 körüli értéknél hívjunk mentőt!
3. Cukorbetegeknél vércukormérés, vérnyomásmérés is szükséges, mivel a vércukorértékek, a vérnyomás felborulhat, tehát többször kell nézni ezeket is és korrigálni.
3. Ha fáj a torkunk, nyugodtan vegyünk be fájdalomcsillapító gyógyszert.
4. Az ízületi fájdalomra ható tasakos készítmények kortyonként is fogyaszthatóak, így helyileg sokat hatnak. Ezek gyulladáscsökkentőek is. Ugyanezen csoport tagjai a pirinek, azoknak a lázcsillapító hatásuk erősebb. Aki érzékeny rájuk azoknak paracetamol származékok ajánlottak.
A gyöngyösi háziorvos ezúttal sem feledkezett meg a természetes gyógymódok jótékony hatásairól.
A kurkumának, kamillának, borsmentának, gyömbérnek gyulladáscsökkentő hatása van. A méz, propolisz, immunerősítő is
- emlékeztet a szakember.
Mangó doktornő a köhögés csillapítására több hasznos tanáccsal is szolgál:
- Köhögésre jók a mellkaskenőcsök, köptetők/köhögéscsillapítók, valamint az illóolajak csepegtetése a párnára, pizsamára. Ezek a teafa, szegfűszeg, eukaliptusz, citromolaj, ánizsolaj.
- Ha krupposan köhög a gyermek, kínzó, száraz köhögése van, akkor hidegpára javasolt! Vagy felöltöztetve kocsiba lehet ültetni és lehúzni az ablakot. Az asztmásoknál ugyanez segíthet, de ők a fújókájukat használják!
- Amennyiben valakinek az oxigénszintje csökken, vagy nagyon köhög, akkor az inhalatív szteroid, budezonid hatóanyagú szer sokat segíthet a kórház elkerülésében, vagy abban, hogy a betegség kimenetele jobb legyen.
- A gőzölés, salvusvizes inhalálás száraz kínzó köhögésnél segíthet.
A szakember javaslata szerint a felsőlégiúti betegek jobb, ha ágyban maradnak, de az önellenőrzés fontosságát kiemeli.
Ha baj van kérjenek orvosi segítséget! A hátfájdalmak nagy részét nem tüdőgyulladás okozza. Izomfájdalmak ezek, amelyek meleg fürdővízre, izomlazító krémre javulnak
- mondja nyugtatólag. Majd a betegek étvágyával kapcsolatban megjegyzi:
Ha csak keveset esztek, pár gyümölcs, facsart narancs-, citromlé, méz, sokat segíthet.
Reggel szerves szelénből 100 mg-ot javasolt. Láz esetén a szerves cink 15-25 mg-os adagja este duplázható. C-vitamint pár napig emelt dózisban - 3000-6000 mg- is fogyaszthatunk. A D-vitamin alapszere az immunerősítésnek, amiből 3000-4000 NE/nap ajánlott. Ez utóbbiak folyamatosan szedhetőek, a bélflórajavítóval együtt, amely a jó immunrendszerünk alapindítója a doktornő szerint.
Ha fáj is, tudd, hogy meggyógyulsz, hogy jobban leszel! Három-négy nap láz után, vagy ha a váladékok sárga-zöld színre váltanak, akkor beszélj az orvosoddal, mert antibiotikumra lehet szükséged, ami után mindig bélflóra, hüvelyflóra javítás javasolt. A covid, az influenza durvul, jó lenne a maszkot ismét komolyan venni és tömegben viselni
- emlékeztet dr. Mangó Gabriella. Hozzátéve, panaszok esetén minden esetben forduljunk a háziorvosunkhoz.