tóth gabi
Újabb pozíciót veszített el a bukott pártelnök.
A Jobbik parlamenti képviselőcsoportja pénteki ülésén Jakab Péter helyére a frakció vezetőjének megválasztotta Lukács László Györgyöt, egyúttal általános frakcióvezető-helyettesnek Brenner Kolomant, frakcióvezető-helyettesnek Sas Zoltánt. A pénteki ülésen ezek mellett megköszönték Jakab Péter frakcióvezetőként végzett munkáját, tevékenységére képviselőcsoportukban továbbra is számítanak.
Jakab Péter még június elején mondott le a párt vezetéséről, mivel az új elnökség megvonta tőle a támogatást. Pedig a választási vereség ellenére májusban még gyorsan újraválasztották Stummer Jánossal szemben, de ezek után sem állt vissza a nyugalom a pártban, aminek 10 fősre zsugorodott a frakciója a parlamentben, és ezzel együtt a költségvetési támogatása is megfeleződött. Azóta a párt elnöke Gyöngyösi Márton EP-képviselő lett.
Jakab Péter viszonya saját pártjával a tavaszi országgyűlési választások óta elmérgesedett, először a párt elnöki pozíciójáról volt kénytelen lemondani, később aztán a frakcióvezetői tisztségéből is eltávolították. Most minden jel arra mutat, hogy Jakab Péter saját pártot kíván alakítani, a Nép pártján névvel.
Hetek óta kering a hír, hogy Jakab Péter a Jobbik elhagyására és új párt alapítására készül. „Körülbelül 200 százalék, hogy Jakab Péter saját pártot alapít” – jelentette ki egy név nélkül nyilatkozó jobbikos politikus, aki úgy vélte, ennek hátterében nem feltétlenül a politikai racionalitás, hanem inkább a személyes sértettség munkál – írta meg a Népszava.
A pletykák alapját az adta, hogy néhány napja kiderült, Jakab Péter új közösségi oldalt üzemeltet. A Zöld Válasz Egyesület platformja már inaktív volt 2019 óta, egészen mostanáig, hiszen a jelek szerint azt a Nép Pártján címmel Jakab Péter újra aktivizálta azt. A civil szervezet mögött amelynek a tulajdonába volt az oldal, a Magyar Nemzet információi szerint nem más áll, mint Nunkovics Tibor, a Jobbik pártigazgatója.
Hullanak a „politikai nagyvadak” az ellenzéki pártoknál – írta Facebook-oldalán Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója, aki fotón a bejegyzés alá Jakab Péter képét csatolta, az év bukása címkével.
A bejegyzésben elmondta: „Hosszú április 3-ánk van. Bő 3 hónap alatt ugyanis szinte minden ellenzéki párt vezetőjét leváltották vagy visszaléptették. Egy valaki azonban dörzsölheti a tenyerét: Gyurcsány Ferenc a mai napig a DK elnöke és vezetője, aki 11 év alatt leszámolt az ellenzéki vetélytársainak 100 százalékával.” Szánthó Miklós úgy folytatta, a 2030-as - senki által meg nem pályázott - olimpia bojkottjára felhívó, korábban a napelemeket az atomerőművekhez hasonlító, az elektromos rollert lefürdető Fekete-Győr Andrásnak júliusban szóltak, hogy többé nem kell vezetnie a Momentum frakcióját, így csaknem 1 hónapig örülhetett a pozícióval járó többletbevételnek. Ezzel nemcsak parlamenti, de Momentumon belüli pozíciói is meggyengültek, helyét pedig a méltán híres Gelencsér Ferenc vehette át úgy a pártelnöki, mind a frakcióvezetői székben – fogalmazott.
Szánthó Miklós úgy folytatta, az érdemi társadalmi támogatottsággal nem rendelkező, a Gyurcsány-listán azonban jó helyeket kapó Párbeszédes politikusok körében is komoly változások történtek. Szabó Tímea és Karácsony Gergely is levonták a kellő következtetéseket a sorozatban negyedik kétharmados vereség után, és lemondtak társelnöki pozícióikról.
Az Alapjogokért Központ igazgatója hozzátette: az egykor szebb napokat látott MSZP-ben is tektonikus változások indultak el: Tóth Bertalan lemondott társelnöki tisztségéről, pedig a következetességéről ismertté vált politikus április 6-án még azt mondta, hogy fel sem merült a távozása.
Szánthó Miklós a bejegyzés végén felhívta a figyelmet: „Az ellenzéki roncsderbi utolsó, mindenkinél magabiztosabb állva maradt bástyája Jakab „nem fogok Gyurcsánnyal egy listán szerepelni” Péter volt egészen a mai napig. Pártelnökként ugyan tovább húzta a Jobbik élén, mint Tóth Bertalan az MSZP-ben, azonban a párt elvesztett 600–700 ezer szavazójáért végül az igencsak rugalmas gerinccel rendelkező bőrdzsekis Jakabnak kellett elvinnie a balhét. Pedig Jakab előtt fényes karrier állt: ahol valódi választáson elindult, ott mindig kikapott, saját választókerületében sem tudott soha a Fidesz–KDNP kihívóival szemben sikereket elérni. Lassan azonban minden és mindenki a helyére kerül.”
A kata-változások miatt egyes rétegekben kialakult elégedetlenséget egyáltalán nem tudták meglovagolni a baloldali pártok, a megmozdulás résztvevői kifejezetten elzárkóztak az ellenzéki képviselőktől, és mivel korántsem egységesek, a tüntetések gyorsan elhaltak.
A kata-változások miatt indult tüntetések már lecsengőben vannak, és az jól látszik, hogy az elégedetlenek megmozdulásaiból a baloldal nemhogy kamatoztatni nem tudott, hanem több képviselőjük ismét nevetségessé vált.
Azt lehet mondani, hogy erre az eseménysorra is igaz, egyszer volt Budán kutyavásár, ez nem a netadós tüntetés, amit sokan reméltek a baloldal részéről – fogalmazott lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég Politikai Elemzések Központjának igazgatója.
Ez egy spontán szerveződött elégedetlenségi megmozdulás volt, amire az ellenzéki pártok megpróbáltak felkapaszkodni, de a tüntetők nem kértek belőlük. Jakab Pétert hazaküldték, de Hadházy Ákost sem látták szívesen, aki szomorúan szemlélhette, amint a dinnyehéj elúszik a Dunán.
Azt a szervezők gyorsan egyértelművé tették, hogy a baloldali politikusok megjelenésének nem örülnek, amit a résztvevők úgy fejeztek ki, hogy az influencer politikusokból nem kérnek.
A baloldal ugyan szeretett volna kormányváltó hangulatot felfedezni, ám a Nézőpont Intézet legfrissebb, kedden megjelent pártpreferencia-kutatása szerint a kata módosításának nincs hatása a pártpreferenciákra: a kormánypártok támogatottsága stabil, az ellenzéki pártok még mindig válságban vannak.
A baloldal megpróbálta meglovagolni az elégedettlenséget, megpróbálta őszödi beszédként eladni a történteket, ám ismét felsült, ami egyértelműen azt támasztja alá, hogy változatlanul ellenzékváltó hangulat van – szögezte le Kiszelly Zoltán. A kormánnyal elégedetlenek sem kérnek a bukott baloldalból. A Nézőpont Intézet friss kutatása is azt mutatja, hogy az ellenzék nem tud tőkét kovácsolni ezekből az intézkedésekből. A bizonytalanná váló embereket képtelenek megnyerni maguknak.
Az elemző szerint az érintettek egyáltalán nem egységesek, ezért is haltak el a tüntetések.
Az első indulatok után egyre többen az átgondolt megoldást keresik, a könyvelőjükkel konzultálnak, és akik első felbuzdulásra külföldre akartak menni, azok egyre inkább szembesülnek a ténnyel, hogy még mindig a magyar adók a legalacsonyabbak az Európai Unióban – összegzett Kiszelly Zoltán.