Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2017.08.23.

Kutya- és macskatartók is veszélyben a tojásbotrány miatt?

Már a magyar tojásokban is megjelent a holland tojáspánikot kiváltó idegméreg. Mi több, a vegyi anyag a macska- és kutyatartókat is fenyegeti!

A tojás miatt tört ki az elmúlt évek legnagyobb élelmiszerbotránya Nyugat-Európában: milliószámra vonják ki a forgalomból a fipronil nevű idegméreggel szennyezett tojásokat Hollandiától Németországig. Aztán kiderült:

Magyarországon is találtak ezzel a vegyszerrel szennyezett, magyar „felségjelű” tojásokat!

Mi az a fipronil?

A fipronil pár évtized alatt lett csodaszerből tiltott anyag. 1987-ben fejlesztették ki Amerikában, s alig húsz év múlva világszerte több mint 250 rovarkártevő esetében találták a legeredményesebb növényvédő szernek, amit azóta számos területen alkalmaztak. Különösen a kukoricát támadó bogárlárvák ellen bizonyult hasznosnak mindaddig, amíg ki nem derült, hogy a nagy mezőgazdasági területekre kipermetezett fipronil kárt tesz a méhekben.

2003-ban kiderült: ez a szer okozta a dél-franciaországi tömeges méhpusztulást, ezért a minisztérium ideiglenesen felfüggesztette a fipronilt tartalmazó növényvédő szerek értékesítését Franciaországban.

Nálunk már tilos a növényvédelemben!

Magyarországon 2008-ban került tiltólistára a növényvédelemben. 2013-ban az Európai Unióban megtiltották a fipronil tartalmú vegyszerek használatát a kukorica- és napraforgóföldeken, valamint a fipronillal végzett vetőmagkezelést. A hatóanyag engedélye az unióban idén szeptemberben jár le. Ugyanakkor a fipronilt ma is alkalmazzák például rágcsálók, patkányok irtására, háziállatoknál pedig bolhairtásra. Utóbbi szereken komoly figyelmeztetések olvashatóak...

Tényleg veszélyes az emberre
A külföldön lefoglalt tojásokban eltérő mértékben mutatták ki a fipronil jelenlétét. Bár sokan csak legyintenek, mondván, képtelenség egyszerre annyi fertőzött tojást elfogyasztani, amitől az embernek baja lehet, ám félrevezető állítás. Mivel ez az idegméreg zsírban oldódik, ezért a szervezetünk elraktározza azt, és nem ürül ki a szervezetből. Hányást, izzadást, görcsöket, szédülést, alhasi fájdalmat okozhat, komolyabb felhalmozódás esetén pedig hatással lehet az idegrendszerre, károsíthatja a májat és a pajzsmirigyet. Az Egyesült Államokban a rákkeltő anyagok között tartják számon, igaz, az emberre gyakorolt rákkeltő hatást nem vizsgálták.

 Vizsgálják a kekszet és a csirkehúst is

Belgiumban több szupermarketlánc semmilyen Lotus Bakeries kekszet nem értékesít, miután a gyártó maga fedezte fel, hogy több, tojással készült termékében a fipronil a megengedettnél nagyobb mértékben van jelen. Franciaország is korlátozta a Lotus-termékek forgalmazását. Sajnos találtak szennyezett majonézt is. Szakértők szerint a következő, amiben fipronil szennyezést találhatnak, a tojással készült tészta lehet. Most ellenőrzik azt is, hogy a csirkéknél használt rovarirtószer bekerült-e a csirke húsába, májába.

Megkerestük a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalt, ahol közölték: baromfihús esetében is előfordulhat szennyeződés. – Több tagállam eddigi mérései arra utalnak, hogy húsban kevésbé dúsult fel a szennyeződés, egyedül Lengyelország jelezte eddig, hogy határérték feletti szennyezettséget mért. A tyúkhús, azaz a tojóállományok levágásából származó hús ellenőrzése is várható – jelezte a hatóság.

A háziállatok bolhairtóiban is fipronil van!

Meglepő, de a tojásokat szennyező fipronil a fő hatóanyaga a kutyákra és macskákra használt bolha- és kullancsirtóknak! Az egyik, fipronil tartalmú, kutyáknak szánt bolha- és kullancsirtó használati útmutatójában arra figyelmeztet, hogy gyermekek elől gondosan el kell zárni. A leírás hangsúlyozza, kerüljük el, hogy a szer az ujjainkkal érintkezzen, s használat után addig ne simogassuk az állatot és ne engedjük játszani vele a gyereket, amíg a vegyi anyag meg nem szárad. A szöveg arra is figyelmeztet, hogy a használatot követően ne aludjunk, s a gyermekünk se aludjon együtt az állattal. Az általunk megkérdezett kutyatulajdonosok is megdöbbenve fedezték fel, hogy fipronil van a bolha- és kullancsirtókban. Egyből felmerült bennük a kérdés: ha ezzel bekenik a kutyájukat, majd megsimogatják az állatot, nem lesz tőle bajuk? Sándor például azt mondja, mindig az állatorvost bízza meg, hogy kezelje a kutyáit az élősködők ellen, és bízik benne, hogy a szakember nem használ káros anyagot.

Vegyszermentes a bio tojás!
Biztos megoldást jelenthet az idegméreg miatti tojásbotrány kapcsán aggódóknak a bio tojás. – Az ellenőrzött ökológiai gazdaságból származó tojást adó tyúkokat szabadon, zöld legelőn tartják, bio alapanyagokból előállított takarmányt fogyasztanak. A rovar- és atkamentesítéshez sem használnak vegyszereket – mondja dr. Kertész Tamás, a Farm tojás ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi, akadnak termelők, akik különféle gyógynövényekre esküsznek, így például fokhagymával, majoránnával, illetve dohánytörettel tartják távol az élősködőket. Ezeknek a szagát ugyanis nem bírják a kártevők.
–Más telepeinken évente végzünk fertőtlenítést, ám előtte gondosan kiürítjük a telepet, a tojók vágásra kerülnek, s az új szárnyasok sem rögtön a kémiai kezelést követően kerülnek a farmra–mondja a szakember.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-