kulcsár edina
Elképesztő felfedezésről számoltak be.
Olyan felfedezést tettek a NASA munkatársai, aminek a bejelentésére, már egészen biztosan sokan vártak. Ugyanis azt közölték, hogy az élet jeleire bukkanhattak egy távoli bolygón a James Webb űrteleszkópnak köszönhetően.
Történetesen egy dimetil-szulfid (DMS) nevű molekulát észleltek, a K2-18b névre keresztelt bolygón. Ez pedig a Földön az életfolyamatok során keletkezik. A bravúr annál is inkább figyelemre méltó, hiszen a bolygó több mint 1,1 milliárd kilométerre van, így az űrteleszkóphoz érkező fény mennyisége elenyésző.
A DMS mellett a spektrumanalízis a metán és a szén-dioxid gázok bőséges mennyiségét is nagy biztonsággal kimutatta. Ami pedig arra utal, hogy a bolygónak vízóceánja van.
A kutatók azonban a felfedezés kapcsán kihangsúlyozták, hogy a 120 fényévre lévő bolygón észlelt jelenség nagyon aprócska és további adatokra van szükség az élet biztos jelének megerősítéséhez. Ezek az eredmények pedig csak egy év múlva várhatok.
A kutatást vezető Nikku Madhusudhan professzor, a Cambridge-i Egyetem munkatársa a BBC Newsnak elmondta, hogy szó szerint az egész csapata sokkot kapott, amikor meglátta az eredményeket.
„Lassan közeledünk ahhoz a ponthoz, amikor választ kapunk arra a nagy kérdésre, hogy egyedül vagyunk-e az Univerzumban vagy sem. Optimista vagyok, hogy egy nap életre utaló jeleket fogunk találni. Talán ez lesz az, talán 10 vagy akár 50 év múlva lesz csak olyan bizonyítékunk, ami annyira meggyőző lesz” - közölte Dr. Robert Massey a londoni Királyi Csillagászati Társaság igazgatóhelyettese
Egyébként azért is számít szenzációnak ez a felfedezés, mert ez az első alkalom, hogy a csillagászok kimutatták a DMS jelenlétét egy távoli csillag körül keringő bolygón.