tóth gabi
Soha nem tudták még megfigyelni egy csillag születését a NASA kutatói. Most azonban több információt is kiderítettek erről a különleges eseményről.
A NASA James Webb Űrteleszkópja (JWST) megörökítette egy nagyon fiatal csillag csodálatos megszületését. A kutatók eddig még sosem tudtak képet készíteni egy protocsillag keletkezéséről.
A jelenség úgy festett, mintha egy homokóra lángolna az űr feketeségének a közepén. Ez a nem mindennapi jelenség egyébként csak infravörös fényben megfigyelhető. A JWST pedig az egyetlen űrteleszkóp, ami valaha rendelkezett ezzel a képességgel. Infravörös kamerájának segítségével a Webb nemcsak arra volt képes, hogy áthatoljon azon a sötét porfelhőn, ami a múltban a távcsövek számára elfedte protocsillagokat, hanem arra is, hogy megfigyelte, ahogy a fiatal csillag anyagfelhőből táplálkozik, hogy növekedjen.
A NASA szerdán osztotta meg a meghökkentő képet. Kihangsúlyozták, hogy az L1527 névre keresztelt protocsillagról készült felvétel lehetőséget nyújtott arra, hogyan megtudjuk miként nézett ki a Napunk és a Naprendszerünk gyermekkorukban.
A képen tanulmányozható az egykor átláthatatlan por és felhők, a homokóra közepén pedig a fiatal, mindössze 100 ezer éves csillag.
„A kék területek azok, ahol a por a legvékonyabb. Minél vastagabb a porréteg, annál kevesebb kék fény tud elszökni, így narancssárga színű zónák jönnek létre” – olvasható a NASA közleményében.
Mivel a protocsillag ilyen fiatal, a NASA 0. osztályba sorolta, ami a csillagkeletkezés legkorábbi szakasza. Ezen csillag előtt még hosszú út áll, mire leveti sötét por- és gázfelhőjét, és teljes értékű csillaggá fejlődik. Az érett csillagokkal ellentétben, a protocsillag még nem termel saját energiát a magfúzióval, ami társai alapvető jellemzője - írja a Daily Mail.
Alakja, bár többnyire gömb, szintén instabil, egy kis, forró és puffadt gázcsomó alakját veszi fel, amely a Föld Nap tömegének 20-40 százaléka között van.