kulcsár edina
Száz év óta nem jött ennyire közel a bolygónkhoz egy ilyen hatalmas aszteroida, mint most. A NASA szakemberei mindent részletet elárultak a találkozásról.
Augusztus 20-án több mint 100 év óta most először repül el a Föld mellett egy aszteroida, ami nagyobb, mint az egyiptomi gízai Nagy Piramis.
A 2019 AV13 névre keresztelt aszteroida átmérője a becslések szerint körülbelül 100-228 méter között lehet, aminél valamivel kisebb a maga 139 méteres magasságával a gízai Nagy Piramis. Az előrejelzések szerint körülbelül 20 000 mérföld/órás sebességgel száguld.
A NASA kutatói szerint körülbelül 13,8 holdtávolságnyira fog elhaladni a Föld mellett. A szakértők mindenkit megnyugtattak, hogy az aszteroida nem jelent veszélyt a Földre. 1914-ben járt ilyen közel az aszteroida, és legközelebb 2113-ban fog hasonló távolságon belülre kerülni.
„Egy 100-200 méter átmérőjű aszteroida regionális katasztrófát okozna, ami azt jelenti egy kisebb országot el tudna tüntetni a Föld színéről. Azonban az ebből eredő globális következmények a világgazdaságban és a globalizációban jóval hatalmasabb lenne” – mondta a Newsweeknek Jay Tate, a The Spaceguard Center obszervatórium igazgatója.
Annak a kockázata, hogy bármelyik nagy aszteroida becsapódjon a Földbe, hihetetlenül alacsony. A NASA szerint nincs olyan aszteroida, amely jelentős kockázatot jelentene arra, hogy a következő évszázadban becsapódjon a Földbe.