tóth gabi
Az emberi agy hajlamos a lényegtelen információkat figyelmen kívül hagyni. És ebbõl nagyon sok minden következik, ezt nézd!
Hunyd be a bal szemed, a jobbal fókuszálj a keresztre. Koncentrálj erősen, így a kör egy idő után eltűnik a monitorról - legalábbis nem látod! A fejed előre-hátra mozgatásával megtalálhatod az illúzióhoz a tökéletes távolságot.
S hogy ez miként lehetséges?
Az evolúció úgy hozta, hogy az emberi szem minél rövidebb idő alatt minél több információt dolgozzon fel. Az ősemberek életvitele ugyanis szükségszerűvé tette, hogy olyan gyorsan reagáljanak a különböző élethelyzetekre, amilyen gyorsan csak lehet. Tudósok szerint összes reflexünk és a villámgyors döntéshozatal képessége ennek köszönhetően alakult ki.
Az ezzel járó előnyök egyik hátulütője, hogy szemünk így rendelkezik egy olyan evolúciós hátránnyal, amivel mindannyiunknak együtt kell élnünk. A perifériás látásunknak azon a területeit, melyek felől kevés vagy semennyi inger nem érkezik a szemünkbe, az agyunk egyszerűen figyelmen kívül hagyja. Máskor önkényes alapon, emlékekre építve kipótolja a félinformációkat. Agyunk kapacitása véges, ugyanakkor energiatakarékos, így csak azokra az információkra koncentrál, melyekre szemünkkel fókuszálunk.
Ez persze azt is jelenti, hogy optikai illúziók tucatjaival szórakoztathatjuk magunkat, és bizonyosodhatunk meg arról, hogy mi is rendelkezünk ezzel a biológiai melléktermékkel! Íme, a bizonyíték!
Ha a következő képen található 12 fekete pontból csupán egyikre koncentrálsz, csak azt szuggerálod, a többi el fog tűnni!