kulcsár edina
A kismadarak edzettebbek, mint gondolnánk: a szervezetük csodákra képes! A csöppnyi túlélõk a legkeményebb fagyban sem halnak szomjan.
A verebek másként és másfajta zsírokat raktároznak télen a bőrük alatt, mint nyáron. Emiatt sokkal kevésbé ereszti át a bőrük a vizet télen, mint nyáron, ami a hideg évszakban az életüket menti meg.
Egy amerikai kutatás azt vizsgálta, hogy a melegvérű állatok hogyan szabályozzák a bőrük vízáteresztő képességét. Egyrészt bőr (így az emberek bőre is) "impregnált", azaz kívülről nem ázik át, másrészt viszont - főkét belülről - vízáteresztőnek is kell lennie, hogy az izzadással le tudják adni a felesleges hőt.
A speciális vizsgálatoknak köszönhetően meglepve fedezték fel, hogy a verebek szervezete az időjárásnak megfelelően "át tudja rendezni" a bőr alatti zsírszöveteket, hogy a leghidegebb és legszárazabb teleket is túléljék.
Európában az utóbbi évtizedekben drasztikusan lecsökkent a verebek száma, de a Magyar Madártani Egyesület adatai szerint a magyar verebek szerencsére nincsenek veszélyben. Ugyanakkor oda kell rájuk figyelni: ha még sokáig szeretnénk télen is csicsergést hallgatni, akkor a madáretetőhöz érdemes őket is odaengedni.
forrás: MTI/sda