kulcsár edina
A világ legismertebb nõje Mona Lisa. A mosolya pedig utánozhatatlan, így sokan keresték a titkát. Tudósok most végre megfejtették: az agyunk átverésének és Leonardo trükkjének köszönhetõ a híres arcvonás.
A kutatók évtizedek óta vizsgálják Leonardo alkotásait, így a Mona Lisát is. Ez a festmény talán nem is a hölgyről, hanem inkább a mosolyáról nevezetes. Most kiderült, a titok nem a modell beállításán, hanem a művész festési stílusában rejlik.
A megfoghatatlan mosoly ugyanis Leonardo több képén is megjelenik, és az évek során teljesedett ki. Leonardo már a Mona Lisa előtt is festett női modelleket, hasonló mosollyal az arcukon. A 15. század végén La Bella Principessa című festményén is felfedezhető a titokzatosság.
A Daily Mail állítása szerint a kutatók most elárulták, a kép csábereje a színkeverésben rejlik. Hiszen a festmény színhasználata befolyásolja a perifériás látásunkat. Ezért tűnik úgy, mintha a modellek szája mosolyra húzódna.
Ha közelről nézzük a képet, látszik, hogy Mona Lisa szája lefelé húzódik. Tehát mosolyról szó sincs.
Amint azonban egy kicsit messzebbről, vagy esetleg más szögből tekintünk a műre, mindjárt mosolyogni kezd a híres festmény női alakja.
A Sheffield Hallam és a Sunderland Egyetem munkatársai önkénteseken végeztek kísérleteket a mosoly titkának megoldására. Először elhomályosították a képet, majd megkérték az önkénteseket, hogy eltérő szögekből vizsgálják meg a mosolyt.
Ha a festmény jobban elhomályosították, a mosoly is eltűnt.
A második kísérlet alapját az a feltételezés adta, hogy Mona Lisa szemei a felelősek a sejtelmes arcvonásért. Ezért ezeket letakarták a képen, majd szintén megkérték az önkénteseket, hogy nézzék meg újra a festményt. Azonban hiába takarták el Mona Lisa szemeit, a mosolya megmaradt.
A kutatók a vizsgálat végén arra az álláspontra jutottak, hogy a titokzatos mosolyt valóban az agyunk és általa a látásunk generálja. Viszont nagy valószínűséggel ezzel maga a festő sem volt tisztában. Tehát Mona Lisa évszázados mosolya a véletlen műve lehet.