tóth gabi
Újabb 15 MERS-vírussal fertõzött dél-koreai került karanténba. A gyilkos vírus feltételezések szerint tevéktõl terjed át az emberekre. A MERS betegek halálozási aránya magas, egyelõre nincs ellene vakcina. Eddig 20 országból jelentettek megbetegedéseket.
Az első dél-koreai fertőzött egy 68 éves férfi volt, aki korábban 2 napot töltött Szaúd-Arábiában, ahol a legelterjedtebb a betegség. Május 20-án, 2 héttel hazaérkezése után állapították meg, hogy MERS-vírussal fertőződött. (A most talált új beteg is az ő családjához tartozik.) Több mint száz olyan embert vizsgáltak, aki vele utazott a repülőgépen, vagy egyéb módon került vele kapcsolatba. 129 személyt már karanténba helyeztek.
A MERS-vírus köhögéssel, lázzal, légzési nehézségekkel járó légúti megbetegedést okoz, vírusos tüdőgyulladáshoz vezet. A vírust 2012-ben mutatták ki először. Kutatások szerint valószínűleg tevékről terjed át az emberekre.
Elsősorban a Közel-Keleten regisztráltak eseteket. A betegek halálozási aránya magas, a betegség ellen nincs vakcina. A WHO adatai szerint 2012 óta 1139 esetet regisztráltak, 431 volt halálos.
A vírus lappangási ideje több napig is tarthat. A vírusfertőzöttek csak napokkal azután döbbennek rá a betegségükre, miután elhagyták az arab térséget.
Mivel az érintettek jellemzően repülőn utaztak, nagyon valószínű, hogy míg a fedélzeten tartózkodtak, utasok százait fertőzték meg a vírussal.
Szaúd-Arábiában eddig több mint 500 embert fertőzött meg a MERS vírus, közülük 160-an hunytak el a fertőzés következtében.
Ázsia több más országából, sőt Észak-Amerikából és Európából is jelentettek fertőzéseket, a közelmúltban Hollandiában betegedett meg két személy.
Eddig az alábbi országokban regisztráltak MERS-vírus-fertőzést:
Vajon hozzánk mikor érkezik meg?
A MERS-vírusról és a betegség tüneteiről bővebben itt olvashat!