tóth gabi
Évrõl-évre felbukkan az interneten, a hírekben, közösségi oldalak hírfolyamában. Valamiért igen sokan szeretnék, hogy az eper kék legyen és ezért hajlandóak tenni is. De vajon tényleg létezik-e kék eper? És ha igen, miért nem lehet már kapni?
Nem tudni miért, de az emberiség egy kis részét fura mód zavarja, hogy az eper színe piros. Élelmiszerekkel foglalkozó, kreatív emberek ezért eldöntötték, hogy ők bizony csinálnak kéket is.
Először ételfestékkel próbálkoztak. A Food Finish nevű ételfestéket egy német cég fejlesztette ki. A hatása igen látványos. Így Jött létre arany alma, ezüst répa, és kék eper is. Ami ugyan kék, de valahogy mégsem az igazi. Nem kéken terem, szóval csak utánzat. Egy klasszikus idézet jut eszünkbe erről:
„Kicsit sárga, kicsit savanyú, de a miénk…”
Idővel néhány komolyabb kutató is csatlakozott a probléma megoldásának kereséséhez és elkezdtek kísérletezni, természetesen a génmódosítással.
Végül előrukkoltak egy valódinak tűnő kék eperrel, amelyet egy, az északi sarkon honos lepényhal hidegtűrésért felelős génjével tettek fagyállóvá, ráadásul nem puhul, nem poshad meg, és mellesleg a színe is végre kék lett. De mint mindennek, ennek is ára van:
„Akad néhány negatív hatása, melyeket még mindig tanulmányoznak. Ismeretlen allergiákat válthat ki, és a növény olyan toxinokat termel, melyek ártalmasak lehetnek az emberre…”
A téma információmorzsái után kutatva az interneten, érdekes felfedezést tettünk. Lépten-nyomon olyan webshopokat és fórum bejegyzéseket találni, ahol kék eper magokat árulnak, amik állítólag Kínából, vagy Afrikából származnak.
A képek, (fotókkal foglalkozó szakembereink szerint) természetesen minden esetben photoshoppal lettek átszínezve. Aki ezt megveszi, bizony zsákbamacskát vesz. A jelen állás szerint az effajta génmódosított eper fogyasztása igen kockázatos. Tehát a kék eper állítólag létezik, de egyelőre nagyobb haszna lehet látványos dísznövényként, mint élelmiszerként.