tóth gabi
Nobby Stiles világbajnok labdarúgó halála után nagy port kavart a fia nyilatkozata. John szerint édesapja állapota a sok fejelés miatt romlott.
Az 1966-os labdarúgó-világbajnokságot Anglia nyerte meg. Ez volt a szigetországi csapat máig egyetlen vb-győzelme, nem véletlenül beszélnek erről mind a mai napig párás szemmel az angol drukkerek. Nem olyan régen derült ki, hogy a csapat egyik játékosa, Nobby Stiles fia szerint azért halt meg demenciában, mert pályafutása során rendkívül sokat fejelt. „A futball megölte az apámat” – ezt John Stiles jelentette ki.
Dr. Szilágy György évtizedek óta ül a futballcsapatok kispadján. Orvosként őrzi a játékosok egészségét. Tizennyolc évig vigyázott a Ferencváros játékosaira, elmondása szerint öt kemény évet töltött el a válogatott csapatnál Mezey György mellett, később az MTK-hoz igazolt, ahol tizennégy évig maradt. Manapság sem unatkozik a doktor úr, a Budafok kispadján ül, s ha kell, siet be a gyepre, ha szükség van a segítségére. Tőle is megkérdeztük, mi a véleménye arról, hogy maradandó sérülést okozhat a fejelés.
Van benne rizikó, hiszen a labdarúgás veszélyes üzem, a fejelés pedig cseppet sem veszélytelen. A labda esetleg okozhat «bajt», de meggyőződésem, hogy embere válogatja, kit milyen fizikai hatás ér egy-egy fejelést követően
– mondta a Ripostnak Szilágyi doktor, aki szerint nem mindegy, ki mennyi ideig futballozott, hányszor fejelt bele a labdába a pályafutása alatt.
„Következménye lehet a sok fejelésnek, hogy a rengeteg ütéstől korán elhalnak a mikró-agysejtek, ez a későbbiekben demenciához vezethet. De azt kijelenteni, hogy a futball, illetve a fejelés ölt meg valakit, nos az felelőtlen kijelentés.”
Lejkó Dezső sebészfőorvos, aki szintén hosszú ideje, több mint ötven éve testközelből figyeli a futballistákat, osztja kollégája véleményét.
Nem gondolom, hogy attól diagnosztizálnak valakinél demenciát, mert futballozott és sokat fejelt a nehéz, kemény, erősen meglőtt labdákba. Van egy csomó sportág, ahol még nagyobb igénybevétele van a fejnek – ökölvívás, karate, tekvandó, de mondhatnám a kézilabdát vagy a vízipólót is – mégsem arról hallani, hogy egyesek, öregségükre a sportágaik miatt lettek betegek
– mondta lapunknak a szakember.
Szokolai László, a Ferencváros legendája a Borsnak elmondta, ő is számos gólt fejelt karrierje során, de nem érzi, hogy ez károsította volna az egészségét.