tóth gabi
Shane Tusup olimpiai életjáradékot szeretne kapni, mivel 2012 és 2018 között ő edzette Hosszú Katinkát. Schmidt Ádám után azonban Wladár Sándor is megerősítette, hogy ennek a kérésnek nem fognak tudni eleget tenni.
Néhány héttel az olimpia kezdete előtt újabb kellemetlen üggyel találta magát szemben a magyar úszósport. Ezúttal Hosszú Katinka korábbi férje és edzője, Shane Tusup robbantott ki botrányt azzal, hogy még június végén elárulta, kész beperelni a magyar államot azért, hogy ő kaphassa meg Hosszú edzői életjáradékát.
A riói olimpia előtt az úszónő Bakos Lászlót jelölte meg az életjáradékra jogosult edzőként. Ebbe akkor még Tusup is belement, ugyanis az egyik legfontosabb alapkövetelményt, a magyar állampolgárságot akkor még nem szerezte meg. Bakos 2023 januárjában az életét vesztette, azóta senki sem kapja meg a havi 2 112 400 forintot. Tusup 2012 és 2018 között volt Hosszú edzője, és most azt kérné, hogy a járadékot ő örökölhesse. Ez azonban törvényileg nem tűnik kivitelezhetőnek, erről számolt be a Nemzeti Sportrádióban Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár.
„Anélkül, hogy belemennék a részletekbe, valótlan az az állítás, hogy az olimpiát követően kell megjelölni, hogy ki az embernek a felkészítő edzője. Az is valótlan állítás, hogy bárkit meg lehet jelölni. Valójában csak azt, aki a törvényi feltételeknek megfelel” - mondta Schmidt Ádám. A Magyar Nemzetnek sikerült elérnie Wladár Sándort, a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnökét is. Wladár elmondta, a sajtóban több fals dolog jelent meg az üggyel kapcsolatban, ugyanis semmilyen fenyegetés nem történt, ráadásul egy érdeklődő ügyvédi levél egyáltalán nem jelenti azt, hogy valamelyik fél perrel fenyegeti a másikat.
A magam véleménye az, hogy Shane Tusup érdemeit Katinka világra szóló eredményeiben felesleges tagadni. Ugyanakkor az edzői életjáradék nem örökíthető, ebben az esetben sem léphet senki az elhunyt kedvezményezett helyébe. A szövetségnek egyébként nincs is döntési joga ebben a kérdésben.
Az életjáradék csupán a versenyzők halála után örökölhető. A korábbi olimpiai érmes sportolók esetleges haláluk esetén a feleség, a férj vagy a törvényes élettárs megkaphatja a sportoló élete végéig járó olimpiai életjáradék ötven százalékát.