tóth gabi
Tartja magát a legenda. Milliónyi halálos áldozattal jártak a harcok, de Pelé miatt 1969 januárjában felfüggesztették az ellenségeskedést Nigériában.
A 82 évesen elhunyt Pelé legendáriumának része, hogy fénykorában még egy véres afrikai polgárháborúnak is megálljt tudott parancsolni.
A brazil futballsztár Afrikában túrázó klubja 1969-ben a nigériai polgárháború kellős közepén játszott jótékony célú felkészülési focimeccset Lagosban. Akkoriban a Santos vezetői – többek között éppen az európai sztárklubokhoz hiába csábított Pelé fizetésének kigazdálkodására – rengeteg bemutató mérkőzést kötöttek le világszerte. Nem ritkán 6 hét alatt 22-szer (azaz 2-3 naponta) léptek pályára jó pénzért, még a nigériai háború sem tántorította el őket.
A Santos 2-2-re végzett az akkori afrikai válogatott gerincét adó helyi klubbal (Stationary Stores FC), persze Pelé duplájával. A fellépése miatt az egymással hadakozó felek 48 órára felfüggesztették a harcokat, tűzszünetet hirdettek, hogy láthassák a futball akkor már kétszeres vb-győztes királyát, aki bőrszíne miatt különösen népszerű volt, a remény szimbólumának számított az afrikai szegények körében.
A legenda szerint a focisták és a nézők biztonságáért mindkét fél részéről a tisztek vállaltak felelősséget, akik az ellenségeskedést félretéve, egymás mellett felsorakozva körbevették a stadiont. Így akár egyik, akár másik félhez tartoztak is a drukkerek, semmiféle atrocitás nem történt. Arra a kétszer 45 percre győzött a játék iránti közös szenvedély: nem egymással háborúzó ellenfelek voltak, hanem Pelére és a Santosra kíváncsi futballrajongók. Erre csak a futball és Pelé volt képes, addig diplomaták és politikusok hiába fáradoztak a békén.
A sztori valódiságát sokan vitatják ugyan, de interjúiban és önéletrajzi könyvében maga Pelé is úgy emlékezett, hogy a jelenlétük idején nem voltak harcok, és hajlott arra, hogy tényleg miattuk kötöttek tűzszünetet a felek.
Pelének egyébként később is akadt emlékezetes nigériai látogatása. 1976-ban a Pepsi szponzorálta úton vett részt Lagosban. Egy katonai puccs miatt a szállodában ragadt Arthur Ashe teniszsztárral (az első afroamerikai Grand Slam-győztessel) és a félbeszakított helyi tenisztorna más résztvevőivel. Idővel átmenekítették a brazil nagykövetségre, és végül – a repülőtér megnyitása után – pilótának álcázva hagyta el a nyugat-afrikai országot.