kulcsár edina
Világszerte áll a bál a mûfüves pályák miatt. Sportolók százainak okozott már rákot? Ez a helyzet itthon.
A 80-as évek Fradi-gólvágója, Dzurják József megdöbbentő nyilatkozattal állt elő: szerinte a műfüves focipályákon használatos gumigranulátum miatt támadta meg a szervezetét a rákbetegség. Első hallásra meredeken hangzik, de a népszerű csatárból lett edző, „Csöpi” esete sajnos messze nem egyedüli. Több száz sportolót érinthet világszerte!
Hollandiában a VARA tévé jelentése szerint az ország mintegy 3000 műfüves pályájának 90 százaléka ártalmas az egészségre. A használt autógumikból készített granulátum olyan lágyító olajokat tartalmaz, amelyeknek több fajtája rákkeltő. Akár a légutakon keresztül, és becsúszások után, a bőrön keletkezett sebeken át veszélyes. Főleg kapusokra és gyerekekre.
Elsősorban kisebb települések pályáin, takarékosságból használják az olcsóbb, gyakran egészségre káros granulátumot (több tucat amatőr meccset le is mondtak). De még a sztárklub Ajaxot is érinti a probléma: már közölték a gyerekek szüleivel, hogy négy pálya talaját kicserélik:
„Az ifjúsági játékosaink sokkal több időt töltenek a műfüves pályákon, mint az amatőrcsapatok tagjai. Kötelességünk gondoskodni róluk.”
A holland kormány és a futballszövetség megbízta az egészségügyi minisztériumot egy vizsgálattal. A hírek hatására Svájcban is politikai ügy lett a téma, a parlamentben is foglalkoznak a kérdéssel.
Már a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöke, Gianni Infantino is aggodalmát fejezte ki. A FIFA-vezér a természetes felületek fontosságát hangsúlyozta. Magyarországon évek óta százával épülnek a műfüves pályák, általános iskoláktól a kis falvakig sok helyütt. Nehezen hihető, de reméljük, drágább és jobb anyagokkal, mint az Ajaxnál...
(Kattints! Folytatás a következő oldalon!)
A %RIPOST% természetesen feltette ezzel kapcsolatos kérdéseit a magyar szövetségnek; ezek múlt csütörtök óta megválaszolatlanok. De talán jobb is, ha az MLSZ hivatalos állásfoglalása helyett a mindennapi gyakorlatról alkotunk képet. Az egyik élvonalbeli magyar futballklub munkatársa megkeresésünkre elárulta, hogyan zajlik a karbantartás.
Mint kiderült, ők is értesültek erről az aggasztó ügyről. Habár náluk is fekete granulátumot használnak, de ez még nem feltétlenül jelent egészségre káros anyagot. Informátorunk azért aggódva megjegyezte, hogy éppen tegnap is látott egy csúnya, becsúszásból adódó sebet, amibe beleragadtak a fekete gumidarabkák.
Egy ilyen pálya létesítése tízmilliókba kerül, de a gumimorzsalék pótlása is százezres nagyságrend lehet. Olyankor van szükség erre, ha már nagyon hiányzik a felületről (játék közben, de akár eső miatt, vagy a letakarított hóval is kikerülhet a pálya szélére), és elfeküdnek a "fűszálak". Óriási zsákokban szállítják az utánpótlást, egy gép átfésüli és felállítja a szálakat, közéjük szórják a granulátumot.
Az Egyesült Államokban évek óta erőlteti ezt a témát Amy Griffin. Az 50 éves kapusedző 2010 környékén fogott gyanút, azóta gyűjti az adatokat. Az amerikai női fociválogatott egykori kapusa összeállított egy adatbankot 200 rákbeteg sportolóval. Javarészt labdarúgók (150-en) szerepelnek rajta, többségük (95) kapus. A közös nevező pedig, hogy mindannyian rendszerint műfüves pályákon edzettek és játszottak.