
1961-es bûne miatt, csoportos nemi erõszakért volt börtönben az úszókapitány. Rég leülte az ítéletet, de igazából most, több mint fél évszázad múltán bûnhõdik meg érte?
Kiss László, az úszóválogatott köztiszteletben álló szövetségi kapitánya, mesteredző, olimpiai bajnokaink (többek között Egerszegi Krisztina) trénere, állami kitüntetések büszke viselője, Százhalombatta város alpolgármestere.
Kiss László, börtönviselt férfi, csoportosan elkövetett erőszakos nemi közösülés bűntettének egyik elkövetője.
Habár a név gyakori, ugyanarról a személyről van szó, még ha évtizedek választják is el „őket”.
![]()
A most 75 éves úszószakember életének legsötétebb mozzanata 1961-ben, 20 esztendős korában történt. A történet eddig is közszájon forgott, jó néhány évvel ezelőtt kitudódott, viszonylag sokan ismerték, de a privatkopo.hu és a fullank.com éppen a riói olimpia előtti időszakra időzítve újra előállt vele. Korabeli dokumentumokkal robbantott, megdöbbentve a még szélesebb közvéleményt.
Olvasni is borzalmas a csaknem 55 éve történt brutális erőszak részleteit. Förtelmes dolgot műveltek az áldozattal, Zsuzsannával a Fradi akkori fiatal úszói, L. László, V. Lajos és „hősünk”, K. László. Az utóbbi az iratok szerint előbb lefogta a nőt, majd harmadikként közösült vele.
![]()
Aztán a hároméves, Nagyfán letöltött börtönbüntetés után elkezdődött Kiss László másik élete. 1965-ben már főállású edző volt, az utóbbi évtizedekben pedig a magyar sport egyik legszeretetreméltóbb alakja, nemzetközi hírű szakember, Széchy Tamás után a második magyar úszópápa, Magyarország legmegbecsültebb embereinek egyike.
![]()
Mintha nem ugyanarról az emberről lenne szó - csakhogy a bizonyítékok megkérdőjelezhetetlenek. Csakhogy az eset több kérdést is felvet.
Vajon kinek az érdekében, és miért éppen most, több mint fél évszázad után, Kiss utolsó olimpiája előtt hánytorgatták fel a megdöbbentő történetet?
![]()
Felülírja-e a sikeres edzői munka a fiatalkori bűntettet?
Vagy épp ellenkezőleg: Kiss múltja befeketít mindent, amit új életet kezdve elért?
Elintézettnek tekinthető a fenti borzalom a leült börtönbüntetéssel?
Õ maga hogyan tud együtt élni mindezzel?
Megbocsátott-e saját magának?
Van-e elévülési idő – nem jogi értelemben, hanem egy ember megítélése szempontjából?
![]()
Mit gondolnak erről a szörnyűségről a tanítványai, de legfőképpen: mit gondolhat mindmáig az 55 éve, még fiatal lányként meggyalázott áldozat?
Hiszen a legfőbb kérdést – megbocsátható-e valaha egy ekkora aljasság – csak ő válaszolhatná meg. Mindenki más óvakodjon az ítélkezéssel!







