kulcsár edina
A törvény szerint Kiss László már régen mentesült a büntetett elõélethez fûzõdõ hátrányok alól, vagyis bûnbocsánatot nyert. Mégis, már másodszor bûnhõdik.
Kiss László 1961-es ügyének újra felemlegetése felvetheti a bűncselekmény gyanúját - állítja a %RIPOST%-nak Borbély Zoltán ügyvéd, büntetőjogász. Az úszóedzőt 55 éve csoportos nemi erőszak miatt három év börtönre ítélték.
Kiss László 1961-ben megkapta a büntetését, de azt nem gondolta, hogy a bűnhődésnek is lesz bűnhődése,
hiszen a letöltött szabadságvesztéssel a bűnhődés megtörtént."
A törvény szerint Kiss László már régen mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól, vagyis bűnbocsánatot nyert.
A mentesülés jogi bűnbocsánatot jelent. A lényege az, hogy ha valaki leülte a büntetését, akkor azt ne lehessen újra felemlegetni.
Kiss László ügye egy különösen érzékeny adat, ennek a felkapirgálása felveti a bűncselekmény gyanúját, mert jelentős érdeksérelmet okozó, személyes adattal való visszaélés."
Borbély szerint mostantól találomra kiválaszthatnánk ennél sokkal súlyosabb bűncselekményeket, és ezeket újra ráolvashatnánk élő emberekre. Voltak olyan közszereplők, akiknek a későbbi élete miatt megbocsájtottak, pedig korábban szintén bűnöket követtek el.
"Ha soha, senki nem kapna bűnbocsánatot, akkor magát a büntetés célját tagadnánk, a speciális megelőzést, a beilleszkedés segítését a társadalomba. Mindenkit véglegesen elítélnénk, örök életében bűnhődhetne, aki elkövetett egy bűnt."
A sértett kegyeleti jogait sem szabad sárba tiporni, mert a büntetőjogász úgy véli, senki sem hatalmazta fel az újságot arra a sértett nevében, hogy az ő szenvedéseit újra felemlegesse.
"A nyilvánosságra hozatal az élő vagy azóta elhunyt sértett jogait is sérti. Ez a sértett és családja szempontjából is hatalmas jogtiprás."
Kiss László tagadja a vádakat, és perújításon gondolkodik.
"A terhelt életében a dolog jogi megoldása bármikor kezdeményezhető. De ezt nem javaslom, mert ez minden élő résztvevőben egy már behegedt sebnek az újabb felkaparása."