kulcsár edina
Egyre nagyobb a szemétdomb, amelyen pénteken új kakast választ a FIFA. Csalásgyanú, 152 bûzlõ átutalás, és egy kínzással vádolt elnökjelölt. Mi lesz ebbõl?
Pénteken választja meg a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség a korrupciós botrányba keveredett Joseph S. Blatter elnök utódát. A voksolástól sokan megtisztulást várnak – miközben a háttérben mocskos hatalmi harcok, lejáratási manőverek mennek.
A FIFA-vezéri posztra öten pályáznak, közülük a legesélyesebb Gianni Infantino, az európai szövetség svájci főtitkára a kritikusai szerint az eddigi vonalat vinné tovább. A %RIPOST% is beszámolt a jordán herceg, Ali bin Al Husszein üvegfülke-ötletéről, amelytől átlátható szavazást várna – miközben a szövetség szerint éppen a teljes titokban leadott voksok biztosítják, hogy ne legyenek megvett, kikényszerített szavazatok.
Egy másik pályázó Szalman bin Ibrahim al-Kalifa sejk a német Bild című lappal került összetűzésbe. A bahreini uralkodócsalád tagja perrel fenyegetőzik, mert az újság kínzóként emlegeti. Ez persze csak olaj volt a tűzre: a tiltakozásáról szóló cikkben emlékeztetnek arra, hogy az emberi jogok súlyos megsértésével vádolják Blatter utódjelöltjét.
A 2011-es, forradalmi tüntetések idején a sejk volt a bahreini futballszövetség elnöke, és ebbéli minőségében a vádak szerint része lehetett 150 sportoló bebörtönzésében, és egy részük bántalmazásában is.
„Amikor a rendőrök látták, hogy a válogatottban játszom, és síita vagyok, vertek és szidalmaztak. Megfenyegettek, gondjuk lesz rá, hogy ne szerepelhessek többé a válogatottban, és hogy eltörik a lábam”
- idézte a Bild a sejkkel két nappal korábban találkozó Hakim al-Oraibit, aki azóta már Ausztráliában él, és az ARD dokumentumfilmjében szólalt meg. A FIFA végrehajtó-bizottságába már bekerült Al-Kalifát hiába keresték, nem kívánt reagálni a vádra.
Biztos, hogy tudott az esetről. A nemzeti szövetség elnökeként felelős pozícióban volt a pályafutásomért és a helyzetemért.
A lap szerint mindenesetre a FIFA legnagyobb szponzorai (a Visa, a Coca-Cola, az Adidas) aggódnak, mi lesz ebből, ha a bahreini sejket választják meg Blatter utódjának. A svájci sportvezetőt sok mindennel vádolják, de kínzással azért nem.
S ha már itt tartunk: a svájci államügyészség nyomozása során eddig 152 gyanús pénzmozgást talált a FIFA-nál, a 2018-as katari, és a 2022-es oroszországi világbajnokságokkal kapcsolatban.