Évértékelő interjú az M1-en: Kilábalunk a háborúból, karnyújtásnyira vagyunk a békétől - mondta Orbán Viktor

POLITIK
Létrehozva: 2016.02.26.

Kínai luxus, lenyúlják a futballsztárokat

Könnyen lehet, hogy pár éven belül a kínai futballbajnokság népszerûsége az angol és a német ligáéval fog vetekedni. Õrületes pénzeket ölnek az ottani labdarúgásba.

Ki gondolta volna, hogy kínai klubok nyomják le a nemzetközi futball legnépszerűbb - és leggazdagabb - bajnokságát? Pedig ez történt: hosszú idő után először nem az angol élvonal csapatai, hanem a kínaiak költöttek a legtöbbet a téli átigazolási időszakban.

Arrafelé február 26-ig tart a biznisz, de már eddig közel 400 millió eurónak megfelelő összeget fordítottak játékosvásárlásra. Ezek után csoda, hogy a 2016-os téli átigazolási időszak öt legdrágább vételárából négyet kínai klub fizetett ki?

Itt a legfrissebb: a kínai Hebei China Fortune 30 millió eurót fizetett a Paris Saint-Germainnek Ezequiel Lavezziért, aki a harmadik helyre ugrott a legdrágábbak listáján - Ramires és Jackson Martinez előzi meg az argentin csatárt. Előbbiért 50 milliót perkált a Csiangszu Szuning, utóbbiért pedig 42 milliót a Guangzhou Evergrande.

Mi folyik Kínában?

A Chinese Super League néven futó sorozat szervezői fejükbe vették, hogy felzárkóznak a legerősebb európai bajnokságok mellé. A klubok milliárdos tulajdonosai óriási fizetésekkel csalogatják a sztárokat.

Négy éve még legyintettek, amikor Nicolas Anelka és Didier Drogba Kínába szerződött, hiszen a karrierjük végén járó sztárokról beszéltünk. Most azonban a huszonéveseket is jó eséllyel csábítják, nem beszélve az edzőkről.

Sven-Göran Eriksson, Luiz Felipe Scolari és Dan Petrescu is arrafelé dolgozik. Erikssonnak például nettó évi 15 millió fontot (5,7 milliárd forintot) fizet a Sanghaj SIPG.

"Nem lehet tagadni a tényt, hogy a pénz az első számú szempont. Fejlődő ligáról beszélünk, amely felkeltette a sztárok figyelmét. Egyre többen fognak ide szerződni" - indokolt Eriksson.

Szakmailag azonban eddig nem sokat fejlődtek. Januárban például a magyar NB I-ben a kiesés elől menekülő Puskás Akadémia felkészülési mérkőzésen 4-0-ra legyőzte azt a gárdát, amely most megvette Lavezzit - plusz még Gervinhót, Stéphane Mbiát és Gael Kakutát.

Heti 192 millió forint

A The Guardian szerint 2018-ra a kínai liga átlagnézőszáma megközelítheti a 28 ezret, és ezzel a német és az angol bajnokság mögé, a harmadik helyre léphet.

Eddig az amerikai liga vonzóbb volt a kiöregedett sztároknak, hiszen Beckham, Villa, Gerrard és Henry is megfordult arrafelé, de hamarosan Kína felé vehetik az irányt. Wayne Rooneyt és John Terryt például heti 500 ezer fontos (192 millió forint) fizetéssel csábítják, amire aligha lehet nemet mondani - vélte a Mirror.

Nem beszélve arról, a top 10-es fizetési ranglistán már ketten az ázsiai bajnokságban szerepelnek: Ezequiel Lavezzi hetente 285 ezer eurót, vagyis 87,5 millió forintot tehet zsebre, Asamoah Gyan pedig ennél is többet, 292 ezret kap. Csak Robin van Persie, Wayne Rooney, Zlatan Ibrahimovic, Lionel Messi és Cristiano Ronaldo előzi meg őket...

Ennyi pénzért könnyebben elviselik az ottani viszonyokat. Az európai focisták ugyanis nehezen illeszkednek be a kínai életbe. Erről Kenesei Krisztián, Huszti Szabolcs és Elek Ákos is mesélhetne, akik idő előtt visszatértek Európába.

A pénz azonban mindent felülír. Könnyen lehet, hogy Kína hamarosan átrendezi a nemzetközi futballtérképet...

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek