kulcsár edina
Te is kaptál már visszajáróként sérült pénzt, amit aztán, amikor te akartál fizetni vele, nem fogadtak el? Itt a megoldás!
Kicsit nem figyelsz oda és már a pénztárcádban is lapul egy lyukas, szakadt bankjegy vagy formátlan, kilapított, korrodált fémpénz. Aztán amikor legközelebb fizetnél vele, ugyanaz a kassza, ahol rád sózták, már nem fogadja el. A pénztárosok legtöbbször így szabadulnak meg az óvatlanul átvett sérült pénzektől.
Ott helyben nem sokat, mivel a pénztáros nem köteles hibás pénzt elfogadni tőled (ahogy te se tőle). De azért van megoldás!
Három lehetőséged van:
1. Beviszed a legközelebbi bankba
2. Beviszed a legközelebbi postára
3. Beviszed a Magyar Nemzeti Bankba
Mindhárom helyen beváltják, de csak az MNB köteles ezt díjmentesen megtenni.
Hiányos bankjegy az, ami lyukas, vagy hiányzik belőle legalább ± 3 mm-t.
Sérült bankjegy ami valamivel szennyezett, lyukas, vagy kimosták.
Nehezen felismerhető érmének számít, a kopott, jelentősen elszíneződött fémpénz, illetve az, amin valami miatt nem ismerhető fel a névérték vagy az érmekép.
Sérült érme pedig az, amelyik eredeti alakját elveszítette.
Azokat a bankjegyeket, melyeknek a fele hiányzik, az MNB bevonja, a névértékét pedig nem fizeti ki a tulajdonosának, kivéve, ha az elveszett másik felet 30 napon belül be nem viszi. De vigyázat, a két félnek illeszkednie kell!
A nehezen felismerhető érméket az MNB szakértői vizsgálják meg, s ők döntenek arról, hogy a névértéke megállapítható és kifizethető-e.