kulcsár edina
A tavasz már a levegőben van - és ez a témája a mostani fejtörőnek is.
Valóságosan felrobbantotta a netet a mostani virágos fejtörő. A trükkös rejtvényben rózsaszín és lila virágok tengere látható, valamint egy elrejtett kézitáska. Mindössze 12 másodperc alatt kellene tudni megoldani a rejtvényt. Neked sikerül?
Nem kell aggódnod, a tudomány áll annak hátterében, hogy miért találod meg nehezen a kézitáskát.
A Washingtoni Egészségtudományi Egyetem tudósai kutatást végeztek annak felderítésére, hogyan működik az agy, amikor alakokat talál ki, a teljesen láthatóaktól a többnyire rejtettig. Az agy által generált jelek tanulmányozása segít abban, hogy képet kapjunk arról, hogy mi történik az alakzatok felismerésekor.
Az ilyen kutatások azt is megmutatják, miért nem tudjuk automatikusan felismerni a rejtett alakzatokat.
A csapat egy számítógépes játékot használt egy tanulmányban, amely segítségével a játékosok meghatározhatják, hogy két alak egyforma vagy eltérő. A helyes válasz jutalmat jelentett. Ahogy az alakzatokon pontok jelennek meg, a feladat egyre nehezebbé válik.
A könnyű rész alatt az agy jeleket bocsátott ki a látókéreg azon részein, amelyek a látással kapcsolatosak. A neuronok pedig erősebben reagáltak a látható alakzatokra. Amikor azonban az alakzatokat pontok takarták, a kutatócsoport azt látta, hogy a neuronok aktiválódnak a memóriával és a tervezéssel kapcsolatos területeken – a ventrolateralis prefrontális kéregben.
Anitha Pasupathy vezető kutató szerint az eredmények azt sugallják, hogy az agy két különböző területéről – a gondolkodásból és a látásból – érkező jelek hatnak egymásra a nem teljesen látható alakzatok felismerésében.
És íme, a megoldás: