kulcsár edina
Egyre gyakrabban merül fel a kérdés: hány éves korig lehet biztonságosan autót vezetni? Hány éves korig kaphat valaki jogosítványt? Már csak azért is fontos a válasz, mert ha belegondolunk: minél nagyobb a hibalehetõség, annál több a baleset....
Néhány évtizede még kirívó volt, ha valaki 70-80 éves korában autót vezet, ma már itthon is teljesen hétköznapinak számít. Sokan viszont úgy gondolják, hogy ez borzasztó rizikós.
A témában abszolút szakértőnek számító dr. Nemes György - korábbi Forma1 stáborvos - most tiszta vizet öntött a pohárba! Egészen megdöbbentő érveléssel védte meg egy konferencián az idős korban is autót vezetőket.
Először is az orvostudomány hihetetlen fejlődésére hívta fel a figyelmet: 30 éve például az ízületi kopás mozgásképtelenné tette a hetven felettiek jó részét, ma ők, például a csípő-protézisnek hála, sportolhatnak, sőt vezethetnek is.
A statisztikai adatok elemzéséből pedig kiderült, a balesetek 40 százalékát 25 évnél fiatalabbak okozzák!!!
Az idős vezetők által okozott halálos balesetek valószínűsége kisebb a 20 évesekénél!
Az okokról szólva a szakember egyebek mellett azt említette: lehet, hogy az idősebb sofőrök reakcióideje már nem a legrövidebb, de nagy általánosságban igaz, hogy lassabban, megfontoltabban vezetnek, nagyobb figyelmet szentelnek a gépkocsi megfelelő műszaki állapotának, nem vezetnek ittasan, általában éjszaka se nagyon, bekötik a biztonsági övet, nem indulnak el rossz időben.
A professzor ugyanakkor elmondta azt is, hogy vannak az idős vezetőkre jellemző közúti baleseti szituációk: ilyen például a balra nagy ívben kanyarodás, a kihajtás udvarról, alacsonyabb rendű utakról. Ezekben többek között a periférikus látás romlása is szerepet játszik.
(Forrás: Autószektor)