kulcsár edina
Szandi a koraszülöttek világnapján elevenítette fel koraszülött lánya küzdelmét az életért.
November 17-én tartják a koraszülöttek világnapját. Ezen a napon a koraszülöttek életéért vívott küzdelemre hívják fel a figyelmet, egyben köszöntve azokat az egészségügyi dolgozókat, akik fáradhatatlanul dolgoznak a kisbabák megmentéséért. E témában érintett a kétszeres eMeRTon-díjas énekesnő Szandi is, akinek kislánya egy hónappal a kiírt dátum előtt, 1640 grammal látta meg a napvilágot.
Szandi várandóssága harmadik trimeszterében kezdődtek a gondok, amikor az orvosok megállapították, hogy túl kicsi a kisbabája. Eleinte nem tudták, hogy mi okozza a problémát, később azonban aggasztó felfedezést tettek.
Blanka a 32. héttől nem fejlődött rendesen. Az orvosok nem értették, miért ilyen pici, hiába vizsgáltak meg ultrahanggal, sajnos az sem mutatta ki, hogy mi lehet a baj. Aztán a kiírt időpont előtt egy hónappal beindult a szülés, de a romló szívhangok miatt sürgősségi császármetszéssel segítették a világra. Később azonban kiderült, hogy a méhlepényem mondta fel a szolgálatot.
Szandi bár a kórházban végig profi ellátást kapott, Blanka születése után érték meglepetések.
Mielőtt Blanka világra jött volna, mondták, hogy ne ijedjek meg, olyan lesz, ˝mint egy kis öregember˝. A koraszülött babák bőre ugyanis ráncos, vörös és lilás. Olyan kicsi volt, hogy a legkisebb pelenka is a nyakáig ért, akkor még ugyanis nem voltak koraszülötteknek gyártott pelusok.
Bár Szandi nagyon nehéz időszaknak írja le a kórházban töltött egy hónapját, ugyanis az első egy-két hétben még gyermekét sem ölelhette magához. Szerencsére egy olyan támogató közeg vette körbe, akik végig tartották benne a lelket. Nem csak férje és szerettei, de sorstársai is vele voltak Blanka születése után.
Mi sorstársak közösséggé formálódtunk a PIC-en (Perinatalis Intenzív Centrum - egy olyan intenzív osztály, ahol súlyos állapotú újszülöttek, illetve kicsi, akár 1000g alatti súllyal világra jött koraszülöttek ellátása zajlik. – a szerk.), egy igazi szeretet szigetet hoztunk létre, ahol támogattuk és segítettük egymást. Véleményem szerint a humor mindig segít az ilyen helyzetekben, így próbáltunk jókedvűen átlendülni ezen a nehéz időszakon.
Blanka két kilósan hagyhatta el a kórházat, Szandi azonban az inkubátoros kezelés után már csak cumisüvegből tudta etetni kisbabáját.
Nálunk a családban senkinek sem volt sok teje, én azonban hittem benne, hogy a saját anyatejemmel tudom majd táplálni a kisbabámat, mert szüksége van rá a fejlődéshez. Szerencsére rengeteg tejem volt, így hat hónapon keresztül napi nyolc-tíz alkalommal fejtem az anyatejet, hogy Blanka mihamarabb erőre kapjon. Sajnos két éves koráig mindig volt valami kisebb-nagyobb betegsége, de utána már teljesen megerősödött.
Habár Blanka már két éve Amerikába költözött, édesanyjával minden nap tartja a kapcsolatot, köszönhetően a technika vívmányainak. Az énekesnő szerint kincset ér, ha az embernek van egy szerető családja. Olyan szoros kettejük között a kapocs, amit még a távolság sem szakíthat szét.