kulcsár edina
Színházi körökben régóta szóbeszéd tárgya, hogy a szexuális zaklatással lebukott Gothár Péter évek óta erkölcsöket sértő módon viselkedett több színésznővel. Sokan elfordították a fejüket, de ami még felháborítóbb, hogy a Katona vezetése jogsértő módon titoktartási szerződést íratott alá az áldozatokkal és az ott dolgozó művészekkel, hogy elkenjék az ügyet. Ezzel bűnpártolást követtek el!
A titoktartási szerződéssel a Katona egy csapásra megakadályozta, hogy a színészek kiálljanak önmagukért és kollégájukért. Persze nem biztos, hogy mindegyikük elmondta volna, mit művel Gothár a Katona falai között, hiszen féltek a következményektől, de az igazgató, Máté Gábor a szerződés aláíratásával eldöntötte helyettük a kérdést. Így csapdába kerültek azok az áldozatok és a művészkollégák is, akik tanúként állhattak volna ki amellett a több tucat nő mellett, akik átélték, hogy Gothár „erkölcsileg elfogadhatatlan módon közeledett” feléjük.
Az ott dolgozók tehát lehetőséget sem kaphattak arra, hogy véleményükkel elítélhessék mindazt, ami jó ideje zajlik a színház falain belül. Ezzel a szerződéssel a Katona erőszakosan hatalmat gyakorolt a színészek felett, és védte a „híres rendezőt”, Gothárt. Pedig mint kiderült, ő sem más, mint egy szexuális zaklató. Márpedig ha egy ilyen bűntett eltitkolásában bárki közreműködik – pláne szerződést is aláírat –, hogy a bűncselekmény ne derüljön ki, az teljességgel kimeríti a bűnpártolás fogalmát.
Ki lehet jelenteni: a színháznak, az igazgatónak kötelessége lett volna azonnal a rendőrséghez fordulni és jelenteni a történteket, hogy a hatóság vizsgálja ki az esetet, de ez ugye nem történt meg… Pedig akkor kiderült volna pontosan, hogy Gothár mikor, mit, hány emberrel és hányszor követett el…
Schilling Árpád, a Marton László-ügyet kirobbantó Sárosdi Lilla férje néhány napja egy megdöbbentő Facebook-bejegyzésben elszólta magát: ő maga is évek óta tudott Gothár szégyenteljes ügyeiről…
„Gratulálok a Katonának, hogy lezárta végre ezt az ügyet, amelyről annyian tudtunk már évek óta, de vagy nem volt jogunk, vagy nem volt bátorságunk megnevezni az illetőt. Remélem, hogy az SZFE és a többi érintett színház is felébred most már, és megelőzi, hogy újabb, hasonló esetek történhessenek” – fogalmazott a közösségi oldalon azután, hogy Gothár a színház Facebook-oldalán egy zavaros közleményt adott ki.
Egy nappal később, csütörtökön Schilling úgy fogalmazott: megúszásnak tartja Gothár beismerő közleményét.
„Nyitva hagynám annak lehetőségét, hogy megbánja. És most komolyan írom ezt, függetlenül attól, hogy amit eddig írt, az csak a sima megúszás…” – véleményezte Schilling, akire valóságos össztűz zúdult, miután kiderült: évek óta tudott Gothár ügyeiről, tehát összességében ő is csak hallgatott.
Gothár beismerő közleménye kínos ellentmondást eredményezett. Míg ő csak egy esetet emleget, a színház több zaklatásról is beszámolt. A kérdés csak az, ki hazudik? Gothár Péter vagy a Katona József Színház igazgatója, Máté Gábor, aki egy néhány hete készült interjúban „intellektuális kielégülésnek” nevezte a szexuális zaklatást?
Az biztos: rendőrségi eljárás még nem indult az ügyben, az áldozatok pedig továbbra is a titoktartási szerződés szorításában hallgatnak…