kulcsár edina
Tizenegyedik alkalommal kérte Mark David Chapman, John Lennon egykori Beatles-tag gyilkosa a feltételes szabadságra bocsátását, de ismét megtagadták tőle – közölte a fegyház szerdán.
A férfi 1980. december 8-án, manhattani lakása előtt lőtte agyon a Beatles egykori sztárját, aki akkor 40 éves volt. Chapman kérte, hogy dedikáljon neki egy albumot, ezután lőtt.
Chapman 1981-ben életfogytiglani börtönbüntetést kapott, és leghamarabb húsz év után kérhette a feltételes szabadságra bocsátását.
A férfi a New York állam nyugati részében fekvő Wende fegyházban raboskodik. Augusztus 19-én hallgatta ki a kérelmét elbíráló bizottság. Legközelebb két év múlva kérheti ismét a feltételes szabadságra bocsátást.
1980. december 8-án John Lennon és Yoko Ono megjelent a New York-i Dakota-ház kapujában, hogy limuzinjukkal a Record Plant stúdióba menjenek. Mivel az autó késett, a járdán kellett várakozniuk, ahol a rájuk váró rajongókkal beszélgettek. Egy bizonyos Mark David Chapman kapott egy aláírást is a legújabb Lennon lemezre: “John Lennon, 1980. december.” A szintén ott várakozó Goresh nevű fotós közben vadul kattogtatott fényképezőjével: megörökítette ezt a pillanatot is. A kép néhány órával később az egész világot bejárta: a fotón Lennon a gyilkosának ad autógrammot. Chapman Salinger Zabhegyezőjét olvasgatva megvárta, amíg Lennonék visszatérnek otthonukba. A limuzin tizenegy körül érkezett vissza a Dakota-ház elé. Elsőként Yoko szállt ki, majd John, kezében egy kazettás magnóval. Chapman két lépést tett előre, kabátzsebéből elővette pisztolyát, tüzelőállásba helyezkedett, majd halkan megszólalt: “Mr. Lennon?!” John néhány lépésnyire a bejárattól félig megfordult, amikor a háta mögött 7-8 méterre álló Chapman tüzelni kezdett. Az első két lövés hátulról, mellmagasságból érte és megpördítette az áldozatot. Aztán a következő két lövedék a vállán találta el, az ötödik pedig célt tévesztett. Az utolsó fotón néhány órával a halálos lövés Telőtt a gyilkosának ad autogrammot A Zabhegyező a vallomás Chapman, miután lelőtte New Yorkban John Lennont, azt mondta, a Zabhegyező miatt ölte meg a Beatles egykori alapítóját. Chapman már a gyilkosság előtti napokban is úgy viselkedett, mint aki teljesen azonosult a Zabhegyező főhősével, Holden Caulfielddel. A gyilkosságot megelőző este felhívott egy prostituáltat a szállodaszobájába, és pontosan úgy viselkedett vele, mint ahogy Holden tette azt a Zabhegyezőben. Chapman a gyilkosság után nem próbált elmenekülni, hanem – Holdenhez hasonlóan – földre dobta fegyverét, és levette a kabátját, hogy a rendőrök lássák: fegyvertelen. Majd elővette a Zabhegyezőt és olvasni kezdte a 26. fejezetet (erről kapta a címét a történetet feldologzó 2007-es film) egy utcai lámpa alatt állva. Állítólag azt írta a könyvbe: „Ez a vallomásom”.