SZEX & MÁS

Szerző WB

Létrehozva: 2024.11.10.

Mit tehetsz, ha zaklatnak? Szakértő válaszol

Sajnos sokaknak kell elszenvednie zaklatást, akár a munkahelyén, akár a családon belül, vagy éppen az online térben. A zaklatás különböző formái bűncselekménynek minősülnek és az áldozatok több hivatalos fórumon is segítséget kérhetnek, hogy megszűnjön a pszichésen megterhelő és káros helyzet.

Mit jelent?

Zaklatásnak számít, ha valakit rendszeresen vagy hosszabb időn keresztül háborgatnak. A zaklatás történhet személyesen, telefonon, emailben, chat-en vagy a közösségi médiában is - írja a Fanny magazin.

 

Törvény is szabályozza

Általánosságban a zaklatás olyan magatartást jelent, amely sérti más személy méltóságát, szabadságát, testi épségét, illetve pszichés jólétét. A zaklatás különböző formái bűncselekménynek minősülnek, és szabályozza őket a Büntető Törvénykönyv (Btk.), illetve más kapcsolódó törvények.

 

Zaklatás a munkahelyen

A munkahelyi zaklatás, az úgynevezett mobbing létező jogi kategória Magyarországon. Bár a zaklatás ezen formáját konkrétan nem a Btk. szabályozza, hanem a Munka Törvénykönyve és az egyenlő bánásmódról szóló törvények foglalkoznak vele.

 

A megalázás a cél

Munkahelyi zaklatásnak számít a rendszeres, negatív megkülönböztetés, illetve a munkavállaló méltóságának megsértése olyan cselekményekkel, amelyek célja, hogy a munkavállalót megalázzák, elijesszék, kiközösítsék vagy a munkahelyi környezetben megfélemlítsék.

 

Ne keverjük az erőszakkal

Szexuális zaklatásnak nevezzük, ha az áldozattal szemben olyan nem kívánt szexuális töltetű magatartást tanúsítanak, amelynek célja vagy hatása, hogy egy megfélemlítő, ellenséges, megalázó, megszégyenítő vagy sértő környezetet alakítson ki. 

 

Ellenőrzés alatt tartja

A családon belüli erőszak része is lehet zaklatás, abban az esetben, ha például a bántalmazó fél rendszeresen ellenőrzi, követi vagy pszichésen terrorizálja a másik személyt.

Milán a Facebookon talált rá a csalóra /
Fotó: Me dia

Bántó üzenetek az interneten

Az internet korában egy újabb zaklatási forma is létezik, méghozzá az online zaklatás, azaz a cyberbullying. Ide tartozik az internetes közösségi oldalakon, e-mailekben, üzenetküldő alkalmazásokon keresztül történő fenyegetés, becsmérlés, vagy rendszeres háborgatás. A Btk. rendelkezései alapján ez is zaklatásnak minősülhet, és büntethető.

 

Súlyos büntetés jár érte

Alapesetben a zaklatás vétségnek minősül, és elzárással vagy pénzbírsággal büntetendő. Azonban, ha a zaklatás különösen fenyegető módon valósul meg, például életveszélyes fenyegetéssel az elkövető akár 2 évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható.

 

Maradjon távol!

A zaklatás áldozata kérvényezhet távoltartási végzést, amely megtiltja az elkövetőnek, hogy megközelítse őt. Ennek menete, hogy az áldozat, hozzátartozó, gyermekvédelmi szolgálat vagy egy egészségügyi dolgozó bejelentést tesz a rendőrségen. A leggyorsabb megoldás az ideiglenes megelőző távolságtartás, majd megelőző távolságtartás kérése.

 

Cégen belüli segítség

Munkahelyi zaklatás esetén érdemes bizonyítékokat szerezni, tanúkat gyűjteni, megőrizni e-maileket, ha a kolléga esetleg írásban zaklat. Ezek birtokában keressük fel a HR-osztályt vagy a szakszervezetet, ahol kötelezően foglalkozni fognak az üggyel. Tájékoztassuk a közvetlen főnökünket is, ha azonban ő a zaklató, akkor keressük meg az ő felettesét. Ha cégen belül nem sikerül elsimítani a helyzetet, akkor keressünk egy munkajogászt.

 

Legyen róla bizonyíték

Bármilyen típusú zaklatásról is van szó, nagyon fontos, hogy gyűjtsük a bizonyítékokat és tanúkat. Szintén fontos, hogy az üzeneteket ne töröljük ki, de ne is válaszoljunk rájuk, mert az onnantól kezdve nem zaklatásnak számít, hanem kommunikációnak. Mi magunk soha ne fenyegessünk, és ha feljelentést teszünk, erről ne értesítsük a másik felet.

 

Azonnal blokkoljuk az üzeneteket

Online vagy telefonos zaklatás esetében azonnal blokkoljuk a zaklatót. A közösségi média oldalak, és az email szolgáltatók rendelkeznek ilyen lehetőséggel. A kéretlen hívások elkerüléséhez kérhetünk segítséget telefonos szolgáltatónktól is, ha nekünk nem sikerül beállítanunk a mobilunkon a blokkolást.

 

Lelki és mentális veszély

A zaklatás komoly mentális és lelki megterhelést okoz az áldozatnak. Ilyen helyzetekben nagyon fontos tudni, hogy nem vagyunk egyedül, vannak körülöttünk olyanok, akikben valóban megbízhatunk. Meséljünk a zaklatásról a családtagoknak, a barátoknak, és érdemes pszichológust vagy mentálhigiénés szakembert felkeresni. Az Áldozatsegítő Szolgálat célja, hogy az áldozatoknak az elszenvedett bűncselekménnyel kapcsolatban felmerült érzelmi, lelki, anyagi problémákhoz segítségen nyújtsanak.

 

Hol kaphatunk segítséget?

Magyarországon számos szervezet nyújt segítséget az áldozatoknak. Vannak telefonos segélyszolgálatok, jogi tanácsadást is nyújtanak, de olyan szervezetek is léteznek, akik átmeneti szállást biztosítanak a bántalmazott félnek. A rendőrség honlapján, a https://www.police.hu/hu/ugyintezes/tavoltartas oldalon megyei lebontásban megtaláljuk a segítő szervezetek listáját.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek