tóth gabi
A legrosszabb érzés, ha az orrodnál fogva vezet valaki, pláne, ha egy szeretted teszi. Vannak azonban jelek, amikből világosan láthatod, ha valaki meg akar vezetni.
Megdöbbentő kutatási eredmény látott napvilágot nemrég: a felnőtt emberek 60 százaléka egy tíz perces beszélgetésben legalább egyszer lódít. Így könnyen lehet, hogy egyetlen nap alatt több kolléga, barát is hazudik neked. Túl azon, hogy rosszul esik, ha valaki nem őszinte, még csalódást is okozhatnak, hiszen ha megígérnek valamit, amire hiába számítasz, az alapjaiban ássa alá a bizalmat. Ám a testbeszéd, a hangsúlyok mindent elárulnak; ha megtanulsz olvasni a jelekből, azonnal látni fogod, ha valaki hazudik neked.
Túl sokat gesztikulál
Szakértők szerint az agyat túlságosan lefoglalja hazudozás közben, hogy kitaláljon egy történetet, figyelje a másik fél reakcióját, vajon hihető-e a mese, és még arra is ügyelni kell, hogy a mondandó minden apró részlete a helyén legyen. Ilyenkor a kezek önkéntelenül is mozgásba lendülnek, és kutatók megfigyelték, hogy a gesztikulálás a hazug kijelentések közepette a leghevesebb. Ezzel ellentétben, egy hazugságmentes beszélgetésben a kezek többnyire a mondatok előtt vannak mozgásban. Az is kiderült, hogy hazudozás közben az emberek többsége mindkét kezét használja.
Túl keveset mond
Egy másik felmérésből pedig az derült ki, hogy ha egyenes kérdésre valaki túlságosan kevés részletet oszt meg a másikkal, akkor hazudik. Ha kevés a mondandójában a leírás, a helyszínek, akkor könnyen lehet, hogy azért hallgat el dolgokat, hogy minél kevesebb ellentmondásba keveredjen.
Túl sokat mond
Azonban olyan eset is van, amikor a hazug ember elárasztja szavakkal a másik felet, hogy ne legyen ideje feldolgozni a fontos információkat és észrevenni az ellentmondásokat.
Sokat mutogat
Szó szerint ujjal mutogat a másikra, főképp akkor, amikor mérges, vagy védekezik, és így akarja a saját javára fordítani a vitát. A mutogatás felér egy vádolással, és ettől azt reméli, hogy meghátrál a másik.
Húzza-nyúzza a szavakat
Sok az „...ööö” a mondandójában, az elnyújtott hangsúlyok, sokat gondolkodik, mielőtt válaszol. Szakértők szerint, ha valaki több, mint öt másodpercet agyal egy válaszon, az jó eséllyel hazudik. Ha a beszélgetőpartneredre más helyzetekben nem jellemző, hogy lassan formálja a szavakat, elhallgat, húzza a mondatokat, mint a rétestésztát – akkor jó eséllyel hazudik neked.
Elterelő taktikát alkalmaz
Mondat közben hirtelen témát vált, és a számára kényes kérdésekre nem akarja visszaterelni a szót, így vagy figyelmen kívül hagyja őket, vagy valami teljesen másra válaszol. Ha nem hátrálsz, akkor elkezd olyan mondatokat mondani, amikkel teljesen összezavar téged. A hazugság másik biztos jele, ha visszakérdez: „Azt gondolod, hazudok?”
Rengeteg negatív szót használ
Amikor mesél valamit, mindent lehúz benne: lerobbant a hülye autóm, lemerült a vacak telefonom, és így tovább. Minél több negatív érzelmet kifejező szót használ valaki, annál valószínűbb, hogy nem őszinte.