kulcsár edina
Egy amerikai felmérés szerint a szex nem csak a fiatalok kiváltsága. A 65 és 80 év közöttiek kétötöde vallja magát szexuálisan aktívnak. A téma azonban tabunak számít, meglehetõsen ritkán beszélnek róla. Most viszont megtört a jég!
A felmérés eredményei szerint a 65 és 80 év közöttiek 40 százaléka szexuálisan aktívnak vallja magát – aki pedig állandó partnerrel él, azok között még nagyobb a szexuálisan aktívak aránya.
Dr. Erica Solway, a University of Michigan munkatársa, a kutatócsoport egyik tagja szerint a szex és a szexuális egészség nagyon fontos része az idősebbek életének, mégsem kap elegendő figyelmet.
A kutatási eredmények, amelyek az egyetem egészséges idős korral kapcsolatos kutatásainak részét képezik, 1000, 65 és 80 év közötti életkorú résztvevő, egy reprezentatív mintacsoport online kérdőívekre adott válaszain alapulnak.
A 65 és 80 év közötti férfiak 84 százaléka, és a hasonló korú nők 69 százaléka szerint a szex minden életkorban fontos része egy kapcsolatnak. Ugyanakkor a férfiak valamivel több mint fele, és a nők alig harmada vallotta magát szexuálisan aktívnak – bár a kutatók nem határozták meg pontosan, mit is értenek ezalatt, elég volt, ha a válaszadó aktívnak tartotta magát.
A szex iránti erőteljes érdeklődésről a nők 12 százaléka, és a férfiak több mint 50 százaléka számolt be. A nőkhöz képest kevesebb férfi volt különlegesen, vagy nagyon elégedett a szexuális életével. A 76 és 80 év közöttieknek csak negyede vallotta magát szexuálisan aktívnak, míg a 65 és 70 év közöttieknek 46 százaléka.
A kutatók megjegyzik, hogy bár a szex az idősek számára is fontos dolog, csak ritkán beszélnek róla akár partnerükkel, akár az egészségügyi dolgozókkal. Csak a válaszadók 17 százaléka számolt be arról, hogy az elmúlt 2 évben beszélt ilyesmiről a rendelőben, holott a válaszadók kétharmada szívesen beszélne a témáról. Valószínű, hogy az egészségügyi dolgozók arra várnak, hogy a páciens hozza fel a témát. Pedig fontos lenne beszélni róla, már csak azért is, hogy növekedjen a szexuális úton terjedő betegségekkel kapcsolatos tudatosság – ezek a betegségek ugyanis az idősebbek körében is egyre gyakoribbak.
A kutatásból egyébként az is kiderült, hogy a férfiak 18 százaléka és a nők 3 százaléka szed valamit a szexuális működése javítására – ezzel kapcsolatban oda kellene figyelni, nem lépnek-e ezek a szerek nem kívánt kölcsönhatásba más gyógyszerekkel.
Más vizsgálatok valószínűsítik, hogy az idős kori szex a nőket védi a szív- és érrendszeri problémákról, míg a férfiak esetében a fordítottja igaz. Ettől függetlenül érdemes lenne eloszlatni az idős kori szexualitást övező mítoszokat – tudjuk, hogy fiatal korban nem jó, ha az ember szexuális élete túl visszafogott. Idős korban ugyanez lenne igaz, mégis tabuként kezeljük az idősek szexualitását. Azt is érdemes tudni, hogy a szex – különösen ebben az életkorban – nem elsősorban a behatolásról szól, sokkal inkább az intimitásról. A párkapcsolatok támogatása esetén is érdemes volna ezt figyelembe venni.