kulcsár edina
Vajon mi okozza a legtöbb súrlódást a kapcsolatokban? Vajon a pénz vagy a szex? Esetleg a házimunka? Nem! De ha nem ezek, akkor vajon mi?
A pénzügyi nehézségek, az eltérő szexuális étvágy és a házimunka megosztásának nehézségei kétségtelenül elöl állnak a problémákat okozó témák listáján, ahogyan a kommunikáció zavarai is sokszor vezethet veszekedéshez. Ám a boldogság leggyakoribb szabotőre mégsem ezek, hanem az irreális elvárások.
Sokan ugyanis azzal az elképzeléssel indulnak neki egy kapcsolatnak, hogy attól a pillanattól végre örökké boldogok lesznek, és a kedvesük minden érzelmi igényüket kielégíti majd. Az eredmény nagy valószínűséggel csalódás, neheztelés és harag. A tartós kapcsolat ugyanis szinte sosem mentes a nehézségektől, akár szeretjük ezt beismerni, akár nem.
A partnered személyiségvonásaival kapcsolatban sem szabad irreális elvárásokat támasztanod: ha tudod, hogy minden randiról késik öt percet, akkor jobb, ha elfogadod ezt, mint ha minden egyes alkalommal felhúzod magad rajta. Ugyanez a helyzet akkor is, ha az ételek terén vagy a filmekben különbözik az ízlésetek.
Persze tény, hogy a rózsaszín szemüveges első hetekben nem könnyű reális elvárásokkal állni a másikhoz – de a legjobb, amit tehetsz, hogy olyannak fogadod el a kedvesedet, amilyen. És persze magadat is, hiszen ha szilárd az önbizalmad, akkor nem a másiktól várod a megerősítést. A mindfulness, vagyis az események racionális megfigyelése is sokat segít: ha valamiért dühös vagy a párodra, ne szövögess irreális történeteket a viselkedése köré, inkább távolodj el egy kicsit a problémától, és próbáld teljesen racionálisan szemügyre venni azt.