Létrehozva: 2024.08.29.
Módosítva: 2024.08.29.

Szenzációs magyar siker a paralimpián! Konkoly Zsófia aranyérmes 400 méteres gyorsúszásban

Konkoly Zsófia aranyérmet szerzett csütörtökön 400 méteres gyorsúszásban, az S9-es kategóriában a párizsi paralimpián. Ez a magyar küldöttség első dobogós helyezése a francia fővárosban.

Konkoly Zsófia aranyérmet szerzett csütörtökön 400 méteres gyorsúszásban, az S9-es kategóriában a párizsi paralimpián. Ez a magyar küldöttség első dobogós helyezése a francia fővárosban.

KONKOLY Zsófia
Fotó: Koszticsák Szilárd

A 22 éves pécsi versenyző - akinek nem fejlődött ki rendesen a jobb karja - délelőtt megnyerte előfutamát, s a második legjobb idővel jutott az esti döntőbe, amelyben kiválóan versenyzett, s visszavágott a címvédő Lakeisha Pattersonnak, aki mögött három éve második volt.

A közel teltházas Paris La Défense Arénában Konkoly remekül osztotta be az erejét, 100 méternél még csak negyedikként fordult, majd feljött az élen tempózó Pattersonra. A táv háromnegyedénél még mindig az ausztrál vezetett egy testhosszal, de aztán a magyar úszó nagyobb sebességi fokozatba kapcsolt, és előbb simán utolérte, majd le is hagyta riválisát, s végül parádés győzelmet aratott. Pattersonnak ezúttal meg kellett elégednie az ezüsttel.

A harmadik paralimpiáján szereplő, 100 méter pillangón címvédő Konkoly Zsófia még 100 háton és 100 pillangón, valamint 200 vegyesen indul Párizsban.

Eredmény:

S9, női 400 m gyors:
    ---------------------
   KONKOLY ZSÓFIA 4:39.78 p
2. Lakeisha Patterson (Ausztrália) 4:40.14
3. Vittoria Bianco (Olaszország) 4:47.55

Aranyérem a magyar sportoló nyakában: ez Rasovszky Kristóf medálja
Fotó: Anadolu via AFP

Braille-írásos érem és kabala a dobogósok jutalma

A párizsi paralimpián kiosztott érmek megtestesítik a francia történelmet és művészetet, s mivel mindegyik medál tartalmaz egy eredeti vasdarabot az Eiffel-toronyból, szimbolikusak és felbecsülhetetlen értékűek.

Az érem elején a házigazda város legismertebb látványosságának a grafikus ábrázolása látható alulról. Annak érdekében, hogy a sportolók érintéssel is meg tudják különböztetni érmeiket, az arany-, ezüst- és bronzérmeken külön metszetek és univerzális Braille-írás található Louis Braille-nak, a Braille-rendszer francia feltalálójának a tiszteletére.

A medál másik oldalán egy hatszögletű vasdarab van az Eiffel-toronyból - ezeket a 20. századi felújítások során megőrzött anyagokból készítették.

Az érmesek - így az úszó Konkoly Zsófia is, aki a magyar küldöttség első dobogós helyezését szállította csütörtökön - egy kabalát is kapnak, a plüssök "hasán" látható embléma és "lábuk" színe különbözik attól függően, hogy az adott versenyző hányadik helyen végzett.

Az olimpián már megismert Frígek a kabalatörténetben először nem emberi alakot vagy állatfigurát formáznak, hanem egy ruhadarabot, a szabadságot jelképező, tradicionális füles frígiai sapkát keltik életre. A kabalák első ránézésre teljesen egyformának látszanak, a különbség csupán az olimpiai és paralimpiai logóban, illetve a figurák jobb lábában rejlik: míg az olimpiai Frígnek mindkét lába ép, addig a paralimpiai Fríg egyik lábán futóprotézist visel.

A vidám kabalák a francia trikolor színeiben pompáznak. Az olimpiai és paralimpiai kabalákat közös üzenettel, együtt tervezték meg, hogy ezzel is demonstrálják az összefogásnak és a sportnak az életet megváltoztató erejét. Mottójuk: "Egyedül gyorsabbak vagyunk, együtt messzebbre jutunk".

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek