kulcsár edina
A sportág 1988-as debütálása óta a magyar asztaliteniszezők rendszeresen szerepelnek az olimpián. Ezúttal a női csapat és Majoros Bence óriási meglepetést okozott a selejtezőkön.
Gergely Gábor 1979-ben világbajnokságot nyert a magyar csapat tagjaként, míg egyéniben 1978-ban Európa-bajnoki címet szerzett. A 67 éves egykori világsztár jelenleg a Bors sportrovatának a szerkesztője, és úgy véli, hatalmas szenzációt jelentene, ha bármelyik magyar pingpongos bekerülne a legjobb négy közé Tokióban.
„Éremesélyről nem beszélnék, bár annak idején a Bátorfi Csilla-Tóth Krisztina páros kapcsán sem mondtak ilyet, végül mégis bekerültek Sydney-ben párosban az elődöntőbe, és a negyedik helyen zártak. Korábban, Szöulban Klampár Tibor is negyedik lett.”
„Minden elismerésem a női csapaté, amely a legjobb magyar játékos, Póta Georgina nélkül vívta ki az olimpiai részvételt – fogalmazott Gergely. – Ha a női mezőnyből ”kivesszük„ a kínaiakat, akkor bármi elképzelhető, különösen csapat szinten. Talán a lányoknak van a legnagyobb esélyük arra, hogy a legjobb négy közé kerüljenek. Ez persze óriási szenzáció lenne, de nagyon bízom bennük. Egyéniben már más a helyzet, szerintem Madarász Dóra és Póta Georgina juthat a legtovább, pontszerzésben viszont nem mernék gondolkozni.”
„Majoros Bence fantasztikus meglepetést okozott azzal, hogy egyáltalán kijutott az olimpiára – vélte Gergely. – Annak kimondottan örülök, hogy nem ranglistahelyezés alapján került ki, hanem kiverekedte magát a tokiói játékokra. Legyőzte például az egyéni Európa-bajnoki ezüstérmest, aki sokkal esélyesebb volt nála. Bencének azt mondtam, fogja fel nagy ajándékként az olimpiai szereplést, és élvezze ki minden másodpercét. Szerintem egy-két fordulót Tokióban is mehet.”
A tokiói célokkal kapcsolatban a női csapat mestere, Bátorfi Zoltán úgy fogalmazott: csapatban 16 válogatott küzd majd, és sok függ attól, hogy a 12. vagy 13. helyen emelik-e ki együttesét. Ha előbbi, akkor viszonylag könnyebb, ha utóbbi, akkor szinte verhetetlen ellenfél vár majd rájuk a nyitókörben. Szerinte a magyar küldöttségnek vegyes párosban lehetnek a legjobb esélyei a jó szereplésre. A női csapatban Pergel Szandra, Madarász Dóra, Fazekas Mária és Póta Georgina lehet ott Tokióban, míg a férfiak közül Majoros Bence került ki.
Két negyedik hely
A magyar asztaliteniszezők a nyári olimpiákon két negyedik helyezést, és ezzel hat olimpiai pontot szereztek. Klampár Tibor 1988-ban, míg a Bátorfi Csilla-Tóth Krisztina kettős Sydney-ben játszott elődöntőt.