tóth gabi
Klubtársai mindent megtettek, hogy megmentsék a 22 éves sportolót.
Felfoghatatlan és megrázó Tóth Bendegúz halála. Az ESMTK válogatott birkózója hirtelen rosszul lett klubja csütörtöki, szabadtéri edzésén. Az U23-as Eb-ezüstérmes sportolót hiába próbálták azon nyomban újraéleszteni, már nem tudtak segíteni rajta.
„Nem akarjuk elhinni, hogy nincs már köztünk. Semmi sem utalt rá, hogy ennyire fiatalon tragédia történhet vele, és elveszítjük őt – mondta a Blikknek a sportoló édesapja, Tóth József a könnyeivel küszködve. – Az edzésen egyik klubtársa hátán ülve lett rosszul, elernyedtek az izmai. A gyakorláson részt vevők azonnal látták, hogy nagy baj van, ennek megfelelően mindent megtettek, hogy megmentsék a fiamat, de sajnos nem jártak sikerrel”.
Tóth Bendegúz februárban részt vett a római Európa-bajnokságon. Miután hazatért, levertségre panaszkodott, be is lázasodott.
„Mivel a koronavírusra utaló tünetei voltak, két hétig otthon maradt karanténban. A rosszullét elmúlt, márciusban több sportoló társaságában elment vérplazmát adni, mivel gyanítottuk, átesett a fertőzésen. Az első koronavírustesztje pozitív lett, majd ezt követően kétszer mutattak ki nála negatív eredményt” – tette hozzá a sportoló édesapja, akinek fia tehát legyőzte a koronavírust a vizsgálatok alapján.
A karantén idején gőzerővel végezte az egyéni edzéseket a birkózó.
„Bendegúz maximalista volt, miután leállt a sportélet, egyénileg készült, futott, erősített. Másfél hete kezdték el a közös tréningezést, amely során szintén komolyan hajtotta magát” – árulta el fiáról Tóth József.
Dr. Bakanek György, a magyar birkózóválogatott keretorvosa szerint általában a keringési rendszer összeomlása vezethet leggyakrabban tragédiához, illetve hozzátette, a birkózó halálának oka a panaszok, tünetek és leletek összevetése után lesz kideríthető.
„Várunk az igazságügyi orvos szakértő által elvégzett boncolási eredményre – mondta a szakember, aki hozzátette, a sportoló halála után elvégzett koronavírusteszt negatív eredményt hozott. – Sok oka lehet egy ilyen tragédiának. Lázas megbetegedés során begyulladhat a szívizom, és ha erős megterhelést kap, ez fiatalkorban is végzetes lehet. Lehet ingerületvezetési zavar, amikor a szív nem kap megfelelő impulzusokat, vagy aneurizma, amikor a szívizom vagy az érfal elveszti a rugalmasságát, s megreped, illetve embólia is okozhatja a bajt”.