tóth gabi
Felvidéki, kárpátaljai, erdélyi, délvidéki és anyaországi kisdiákok lehetnek a rockopera új sztárjai.
Hatalmas érdeklődés mellett zajlott az István, a király iskolába megy verseny, melyet hazai és külhoni magyar nyelvű általános iskolák diákjai számára hirdettek meg tavaly novemberben. A program azzal a nem titkolt céllal indult, hogy határainkon innen és túl a legifjabb generációval is megismertesse a nemzeti identitásunk alapkérdéseit feszegető, idén 37 éves rockoperát, és átörökítse annak szellemiségét.
A kiírás alapján az ifjú tehetségek csoport és szólista kategóriákban jelentkezhettek egy általuk készített videófelvétellel, melyen a mű egy-egy részletét adják elő. A szólisták és a csoportok több fordulóban mérettettek meg, a verseny végeredményét a közönségszavazatok és a zsűri pontszámainak összessége adta.
Az István, a király iskolába megy program felhívása csaknem a teljes Kárpát-medencét megmozgatta: Felvidékről, Kárpátaljáról, Erdélyből, Délvidékről és az anyaországból összesen 150 versenymű érkezett, és több mint 1000 gyermek vett részt a vetélkedésben. A közönségszavazatok száma elérte a 160 ezret, a program Facebook profiljának bejegyzései több mint 6,5 millió embert értek el, a honlap közel 2 millió oldalmegtekintést regisztrált.
Az iskolák-csoportok versenye az István, a király egy-egy jelenetének legjobb előadása címért zajlott.
A végeredmény szerint:
- az Örökség jelenetben a várpalotai Várkerti Általános Iskola,
- az Esztergom jelenetben a gyergyószentmiklósi Vaskertes Általános Iskola,
- a Koppány vezér jelenetben a kézdiszentléleki Apor István Általános Iskola,
- az István, a király jelenetben pedig a budapesti ELTE – Radnóti Miklós Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjai bizonyultak a legjobbaknak.
A győztes iskolák jeleneteiből egy teljes István, a király rockopera előadás készül Novák Péter rendezésében, amely a tervek szerint akár még film formájában is közönség elé kerülhet.
A szólisták versenyében 30 ifjú tehetség jutott a döntőbe, közülük válogatva hirdetett szereposztást Sebestyén Aba, POSZT fődíjas marosvásárhelyi színész-rendező. A szólisták legjobbjaiból összeállított társulat a tervek szerint az eredeti művet díszletek között, jelmezben, hivatásos művészek közreműködésével, nagyszabású előadás keretében fogja bemutatni. A szervezők szándéka, hogy a létrejött produkciót a magyarországi premier után színpadra állítják a Kárpát-medence egyes városaiban is.
A verseny legjobb szólistáiból összeállított szereposztás:
- István – Szabó Hunor (Erdély – Vadász)
- Koppány és Asztrik váltott szereposztásban – Vargyasi Szabolcs (Erdély – Kézdiszentlélek) és Neuhauser Emil Béla (Törökbálint)
- Réka – Kovács Abigél (Kárpátalja – Mezővári)
- Sarolt - Imre Johanna (Erdély – Marosvásárhely)
- Gizella - Zöldi Lara Johanna (Erdély – Sepsiszentgyörgy)
- Laborc - Naño Nimród (Felvidék – Marcelháza)
- Táltos-asszony - Köszörűs Sára (Hajdúböszörmény)
- Torda, a táltos - Koncz Antónió (Délvidék – Óbecse)
- A kettős szereposztás alapján a főbb szerepekben színre lép még Galambvári Sára (Miskolc), Haszonics Anett (Győr), Béres Luca (Jászberény) és Balla Riana Emma (Miskolc) is.
A szólisták legjobbjai a bemutatót megelőzően 3-4 hetes próba-táborban készülnek majd fel. Az előadással kapcsolatos részleteket egy későbbi időpontban hozzák nyilvánosságra a szervezők.