Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2017.10.13.

Stílusa miatt kirúgták a rádió énekkórusából Aradszkyt!

Aradszky László sosem tagadta, hogy elõadói karrierje elõtt a Töltõtolljavító Kisipari Termelõszövetkezet dolgozója volt. A hozzá közel állók azonban jól tudták, hogy az õ igazi helye nem a gyártósoron, hanem a színpadon van.

Aradszky László elhatározása, miszerint énekes lesz, olyan erős volt, hogy 1958 és 1960 között Vécsey Ernőhöz járt énekórákra, amikért borsos árat fizetett, száz forintot óránként. Vécsey később rájött, hogy az összeg az akkori bérekhez viszonyítva igencsak magas Aradszky számára, ezért kijárta, hogy ifjú tanítványát felvegyék az OSZK Stúdióba.

„Ez azt jelentette, hogy ahhoz képest szinte gombokért tanulhattam” – szemléltette az árbeli különbséget önéletrajzi könyvében Aradszky.

Kis idő elteltével László elég bátorságot érzett magában ahhoz, hogy jelentkezzen a Magyar Rádió Énekkórusába. Fel is vették, és az énekes végre úgy érezhette, hogy sínen van a karrierje, ám félévkor jött a hidegzuhany: Bágya András, a 60-as évek magyar könnyűzenéjének egyik meghatározó alakja eltanácsolta őt.

„Azt mondta, hogy nekünk van már egy Németh Lehelünk, kettő nem kell. Kvázi őt utánoztam… Fájt, hogy Bágya kirúgott, de ez mégiscsak az én malmomra hajtotta a vizet, mert kinyílt a szemem. (…)"

Ez nagy mérföldkő volt az életemben… Igen, mert ez a tett vezetett végül is oda, hogy így lehettem és lettem egy második Németh Lehel helyett első Aradszky!

A történtek ellenére Bágyával baráti maradt a viszonya, másfél hónappal a kirúgása után pedig a zenekarvezető behívta a rádióba az énekest és felajánlotta, hogy térjen vissza hozzájuk. Akkoriban Aradszky már három helyen is fellépett esténként, a Moszkva kertben, a Marikában, és a kor legelegánsabb szórakozóhelyén, a Béke Kupolában is.

Az egyre nagyobb sikerek ellenére a tanulást sem hagyta abba, aminek nem sokkal később komoly hasznát látta. Vizsgaelőadása olyan jól sikerült, hogy mesterei benevezték őt a Rádió „Tessék választani!” című nyilvános tánczenei műsorába, ahol minden akkori híresség fellépett. Nem meglepő módon, a győztes Aradszky lett, és ezzel elindult az országos ismertség felé vezető úton. Kedvessége miatt és sikerei láttán addigra a szakma is befogadta őt, ebben az időszakban kötött barátságot a kor nagyjaival.

Aradszky László 87 éves testvére, András, a %RIPOST%-nak mesélte el, hogyan mutatkozott meg öccse tehetsége. „A Szondi utcában nőttünk fel, Laci pedig a folyosón játszott papírharmonikán. A szomszédok tíz- és húszfilléreseket dobáltak neki, amikor a Rózsa, falevél virágzik az ablakod alatt című dalt énekelte. Hatalmas sikere volt, ám a szüleink eleinte csak megmosolyogták az egészet. Később jöttünk rá, hogy Laci valóban színpadra termett” – fogalmazott elérzékenyülten az énekes bátyja.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek