tóth gabi
Élelmiszerbiztonsági és higiéniai jogsértések miatt két Békés megyei húsüzem mûködését függesztette fel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), az eljárások folyamatban vannak, a vállalkozások több százezer forintos, akár milliós nagyságrendû bírságra számíthatnak.
A Nébih közölte, hogy a Megyer Vágóhíd Kft. pácolt sonkát, zsírt és töltelék árut előállító létesítményében súlyos higiéniai szabálytalanságokat tártak fel az ellenőrzés során. Az ajtók és a hűtőkamrák ajtajai a szennyezettségtől feketék voltak, míg a padozat több helyiségben repedezett, a folyosó mennyezete pedig penészes volt.
A meleg vizet szolgáltató gázbojlerek nem működtek, a vegyszerek, a kéztörlők hiányoztak, ellehetetlenítve a higiénikus kézmosást és a fertőtlenítést. Mindez az eszközökön is meglátszott!
Az üzem által gyártott húskészítmények és fellelt élelmiszerek közül több mint öt tonna nem nyomon követhető, illetve lejárt tételt vontak ki a forgalomból és semmisítettek meg. A feltárt élelmiszerbiztonsági kockázatot jelentő hiányosságok miatt a hatóság az egység vágási és élelmiszer-előállító tevékenységét azonnali hatállyal felfüggesztette.
A hibákat az üzem az azóta tartott ismételt hatósági ellenőrzésekre sem tudta kijavítani, így továbbra sem folytathatja a tevékenységét
– tették hozzá.
A hivatal szakemberei a Benkó Hús Kft. húskészítmény-előállító létesítményében szintén erősen kifogásolható higiéniai körülményeket találtak. Többek között a készáru raktár mennyezete penészes, az üzemben lévő berendezési tárgyak piszkosak és rozsdásak voltak.
A fűszerraktárban jelentős mennyiségű rágcsálóürüléket találtak, a padozaton, a polcokon és a fűszerkimérésre használt eszközökön egyaránt. A helyiség két sarkában ragacsos rágcsáló-élvefogó csapdát helyeztek el, s az egyikben még élő, a másikban egy elhullott egér volt.
Azonnali hatállyal felfüggesztették az egység húskészítmény-előállító tevékenységét, egyben elrendelték a fellelt, 2,6 tonna, nem nyomon követhető, lejárt, illetve penészes termék forgalomból való kivonását, valamint az állati eredetű élelmiszerek megsemmisítését.
Az üzem a hiányosságok kijavítása után, a hatóság ismételt helyszíni szemléjét követően folytathatta a tevékenységét
– közölte a Nébih.