kulcsár edina
Döntött a kormány: kötelezõ és ingyenes lesz a bárányhimlõ elleni védõoltás Magyarországon. A vakcinát 15 és 18 hónapos korban fogják beadni a csecsemõknek.
2019. január 1-jétől bekerül az életkorhoz kötött, ingyenes védőoltások közé a bárányhimlő elleni vakcina.
Ezzel visszaszorulhat az esetenként súlyos szövődményekkel és kórházi kezeléssel járó fertőző betegség, illetve adott esetben enyhébb lehet a lefolyása
– mondta el Dr. Holchacker Péter, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója a webbeteg.hu-nak, hozzátéve: a bárányhimlő leggyakoribb szövődménye a bőr bakteriális felülfertőződése és hegesedése, de előfordulhat akár tüdő-, agyvelő- vagy agyhártyagyulladás is.
A kötelező védőoltási rendszer folyamatosan megújul: korszerűsödik mind a vakcinák összetétele, mind a gyártási technológiájuk, ehhez pedig most a bárányhimlő elleni védőoltás is csatlakozik: kötelezővé és ingyenessé fog válni!
A csecsemőknek szánt védőoltások 2006 óta sejtmentesek, az pedig az összes vakcináról elmondható, hogy tisztítottabbak, kevesebb antigént tartalmaznak
– hangsúlyozta Mészner Zsófia csecsemő- és gyermekgyógyász. Az infektológus szakember elmondta: jól vizsgázott a kötelező magyar védőoltási rendszer, hiszen például a hozzánk behurcolt kanyarós fertőzések nem tudtak járvány okozni.
„Vannak, akik azt gondolják, hogy sokkal jobb átesni a bárányhimlőn, mint védőoltást kapni, de a László Kórházban eltöltött évtizedek alatt nagyon sok tragédiát és rettenetes lefolyású bárányhimlőt láttam” – mondta Mészner Zsófia, aki szerint félreértés, hogy a bárányhimlő elleni oltás idővel veszít hatékonyságából és felnőtt korban súlyosabb bárányhimlőt lehet kapni.
A BCG oltás ugyanakkor idővel kikerülhet a védőoltások köréből
– hangsúlyozta a szakember.
Hozzátette: míg a korábbi nemzedékeket mindössze öt-hat fertőzés ellen oltatták, addig a mai gyerekek több mint tízféle fertőzés ellen kapnak védőoltást. Velkey György, a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke szerint az átoltottsággal megóvhatók a gyermekek, sőt az egész magyar lakosság nemcsak a hazánkban előforduló, hanem a behurcolt betegségekkel szemben is.