Létrehozva: 2018.01.03.

Különös fegyelmezési módszer borzolja a kedélyeket a vidéki iskolában

Szégyenfalra teszi a tanulókat egy középiskola igazgatója - a gyakorlat az adatvédelmi szakember szerint jogsértõ. A diákok tiltakoznak, és vizsgálat indult. Sokak szerint viszont valahogy muszáj fegyelmezni a renitens diákokat.

A téli szünet utáni első tanítási napon több mint egymillió diák foglalja el ismét helyét az iskolapadban. Sokan örömmel, mások szorongva érkeznek. Biztos, hogy az utóbbiak közé tartoznak azok a fiatalok, akiknek a nevét, osztályát és büntetését közszemlére tették egy Komárom-Esztergom megyei szakiskolában. Az igazgató ugyanis úgy döntött: aki nem tartja be a szabályokat, az nemcsak intőt érdemel, hanem pellengért is. A tanulók a Független Diákparlamentnél tettek panaszt, és nemcsak azok vannak felháborodva, akik kikerültek a bejárattal szemközti szégyentáblára, hanem a társaik is.

"Az egyik tanuló azért kapott intőt, mert a vonat késése miatt elkésett a tanóráról, a másik pedig azért, mert megfogta a barátnője kezét a suliban" – tudtuk meg a Független Diákparlament szóvivőjétől. "De nem a büntetés jogosságát vitatjuk, hanem azt: hozzátartozhat-e az intőhöz, hogy pellengérre is állítsák a diákot."

A szervezet honlapján parázs vita kezdődött erről. Vannak, akik úgy vélik, valamivel tényleg fegyelmezni kell a diákokat, és az intő ehhez már nem elég. Egy szakoktató szerint a gyerekekkel nem lehet bírni, más azt írja: „már a farok csóválja a kutyát” az iskolákban. A pszichológus azonban nagyon veszélyesnek tartja a megszégyenítés gyakorlatát, és úgy véli: aki ezt kitalálta, nem gondolta át, mit tesz. 

"A megszégyenítésnek

nem fegyelmező, hanem személyiségromboló hatása van: tönkreteszi a fiatal önértékelését, énképét, átalakítja saját magához való viszonyát"

– vélekedik Makai Gábor klinikai szakpszichológus. "Gondoljon csak bele minden felnőtt, ő hogyan érezne hasonló helyzetben! Ráadásul a gyermek személyisége még éretlen, alakulóban van az énképe, könnyen elhiheti, hogy ő rossz, nem szerethető, és azt követően ennek az énképnek próbál megfelelni. Vagyis inkább az ellenkezőjébe fordul a nevelési szándék. Hozzáteszem: egyéni, ki hogyan reagál, de okozhat szorongást, iskolafóbiát vagy akár egészségügyi problémákat az ilyen lelki hatás."

Az Adatvédelmi Hivatal elnöke szerint a gyakorlat jogsértő.

"Teljesen jogellenes ez a fajta adatkezelés" – jelentette ki a %RIPOST% kérdésére Péterfalvy Attila.

Hogy mit mond még, és mit tesz az iskola fenntartója, az a %RIPOST% szerdai számából kiderül!

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-