kulcsár edina
Sokkal többet ér egy hibásan nyomott darab, mint egy hibátlanul nyomtatott bélyeg. Többszörösét adják a ritka darabokért a gyûjtõk.
Háromszor annyiba is kerülhet egy tévesen nyomtatott bélyeg – a gyűjtők álmai ezek. Sőt, van olyan gyűjtő is, aki direkt az úgynevezett tévnyomatokat gyűjti – amiért azonban óriási a harc, hiszen nagyon ritkán bukkan fel.
"A tévnyomatok lehetnek színhibásak, vagy hiányozhat róluk valami, esetleg rossz irányban nyomtak rá egy részletet" - mondta a %Ripost%-nak Csonka Krisztián a Darabanth Aukciósház vezetője. Ilyen a magyar filatélia egyik legismertebb tévnyomata is, a Fordított Madonna.
Talán furcsa lehet a logika, hogy egy elrontott darab sokat ér, de a különlegességét éppen az egyedisége adja meg.
Az ellenőrzés nem szúrta ki a hibát és 100 bélyeg forgalomba is került. A hibát ugyan észrevették, de addigra már nagy részét el is adták – 80 darabot, amik nagy része megsemmisült. Most úgy saccolják a szakértők, hogy mindössze 20 darab lehet gyűjtőknél, múzeumoknál. Ezekért viszont akár háromszoros árat is adnak a gyűjtők, mint a jól nyomott darabokért. A legutóbb árverésen elkelt Fordított Madonnáért 2,9 millió forintot fizettek, a november 25-i árverésen viszont rögtön 2.6 millióról indul a licit.