tóth gabi
A megemlékezéshez tartozik, hogy gyertyát, mécsest gyújtunk szeretteink sírján. Halottak napjának estéjén égõ mécseserdõ világítja meg a temetõket. A szép szokás azonban veszélyt is rejt!
Nem telik el úgy a halottak napi időszak, hogy ne hívnák a tűzoltókat, és nemcsak temetőtűzhöz, hanem olyan lakástüzekhez is, amelyeket gyertya, mécses okozott. Évente átlagosan húsz ilyen eset fordul elő. Többnyire csak néhány ezer forintnyi kár keletkezik, de minden évben előfordul, hogy egy gyertya olyan lakástüzet okoz, ami jelentősebb vagyont, sőt emberéletet fenyeget.
"A tűzeseteket leggyakrabban az okozza, hogy a mécseseket, gyertyákat könnyen meggyulladó anyagok közelében helyezik el. A keletkező lángok a temetőben a száraz avarra, a lakásban pedig a függönyön és az asztalterítőn keresztül a lakás más helyiségeire is átterjednek"
– nyilatkozta a %RIPOST%-nak a katasztrófavédelem helyettes szóvivője.
Mukics Dániel hangsúlyozta: a temetőben csak mécsestartóban lévő mécsest gyújtsunk meg. A halloween alkalmából készített töklámpásokat és a kegyeleti gyertyákat olyan biztonságos helyre tegyük, ahol nincsenek a közelben gyúlékony anyagok.
A LED-gyertyák és LED-mécsesek tűzvédelmi szempontból biztonságosabbak
– mutatott rá.
Így biztonságos
* Oltsuk el teljesen a gyufát, mert ha még parázslik, amikor eldobjuk, könnyen felgyújthatja a koszorúkat vagy az aljnövényzetet!
* Takarítsuk le a sírról és környékéről a megszáradt leveleket és az elhervadt csokrokat – ezek ugyanis könnyen lángra kapnak, ha felborul a mécsesünk.
* A mécseseket stabilan helyezzük el, ne lógjon rá semmilyen szalag, növény.
* A hulladékot mindig a kijelölt szemetesbe dobjuk, akkor is, ha ehhez sétálni kell egy kicsit.
* Vegyünk inkább LED-izzóval ellátott elemes mécsest és gyertyát, az tovább világít, és biztonságos!