tóth gabi
A legtöbb iskolában holnap lesz az évnyitó. A tanárok a nyári táborokról és az évnyitóról is gyakran posztolnak képeket a közösségi portálokon. Ilyenkor, év elején a legtöbb helyen aláíratják a szülõkkel, hogy hozzájárulnak a gyermekükrõl készült fotók nyilvános közléséhez. De jól tesszük, ha megadjuk a hozzájárulást, és attól fogva ez bármire feljogosítja a pedagógust?
Gyakori, hogy óvónők, tanárok, osztályfőnökök a saját közösségi oldalaikon megosztanak fotókat az óvodájukba, iskolájukba járó gyerekekről. Nem csak egy-egy csoportkép kerül ki, a pedagógusok szívesen beszámolnak diákjaik sikereiről, hétköznapjairól is – a legjobb szándékkal. De vajon
milyen felhatalmazás birtokában tehetik ezt meg, és tényleg jó-e ez a gyerekeknek?
Nincs külön központi szabályozás, az irányadó jogszabályokat kell betartani – tudta meg a %Ripost%. Minden esetben az intézményvezető feladata és felelőssége, hogyan dönt. Amennyiben megengedi, hogy az intézményben a gyerekekről felvételek készüljenek, be kell szerezniük a szülők írásos engedélyét a közléshez.
Pontosan így tesz a szentesi Koszta József Általános Iskola. Több tanáruk is szívesen tesz közzé fotókat a tanítványairól, iskolai rendezvényekről, és ebben nem is látnak semmi kivetni valót.
"Minden tanév elején kérünk engedélyt a szülőktől. Általában mindenki aláírja, nem szokott előfordulni, hogy valaki nem adja meg az engedélyt" – mondta el lapuknak Vincze Gabriella intézményvezető-helyettes.
Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke szerint azonban ez is kevés.
"Nagyon helyes, hogy megkérik a szülőktől az írásbeli hozzájárulást az egész tanévre. A hozzájárulásnak ráadásul részletesnek kell lennie, tehát taglalnia kell azt is, hogy milyen felületeken számíthat a gyerek és a szülő a fotók felbukkanására, ki és milyen minőségében oszthatja meg azokat - figyelmeztet. – A jogszabály nem követeli meg mindkét szülő hozzájárulását. Elvált szülők esetében célszerű annak a szülőnek az engedélyét megkérni, akivel a gyermek él, de ha ebből vita adódik, azt az érintett szülőknek kell rendezniük. Fontos, hogy az év elején aláírt hozzájárulás általános felhatalmazás, de nem „biankó csekk” ami bárhol, bármikor felhasználható, azaz nem mentesíti az iskolát vagy az osztályfőnököt az alól, hogy a konkrét felvételek elkészüléséről és felhasználásáról tájékoztatást adjon.
Ez azért fontos, mert ha a diáknak vagy a szülőnek ellenvetése van, akkor az adatkezelőnek el kell távolítania a képet.
Ez lényegében azt jelenti, hogy minden egyes posztolt kép előtt minden érintettet külön tájékoztatni kell.
Hogy a gyakorlatban ez megvalósul-e, mit gondolnak erről a szülők, illetve mi a pszichológus véleménye, az a %RIPOST% csütörtöki lapszámából kiderül.