tóth gabi
Az árusoknak az ömlesztve kínált krumplikat is háromféle betûjelzéssel kell ellátniuk. A Ripost utánajárt, hogy a piacon kint vannak-e már a jelölések.
Szeptember 1-től háromféle betűvel kell az eladóknak jelölniük a burgonyát, akkor is, ha nem csomagolt, hanem ömlesztett áruról van szó.
A gyakorlatban azonban még nem igazán jelentek meg a betűjelzések...
A %Ripost% a békásmegyeri piacon nézett körül, hogy mi a helyzet.
Az első árus krumpliján nem volt ilyen jelzés, ezért megkérdeztük, miért nincs. A hölgy elmondta, hogy nem kell jelzés, hiszen egyfajta krumplit árul, és tudja róla, hogy nem fő szét, ahogy a vevők is tudják:
Otthon én is ezt főzöm!
Egy másik árusnál viszont felfedeztük a "B" jelzést. Meg is kérdeztük: a vásárlók tudják, mi az a "B"?
Nem tudom, biztos.
- vonta meg az eladó a vállát.
- Jó, de ha nem tudják? - érdeklődtünk tovább.
Akkor megkérdezik.
A következő helyen mintha "C"-t láttunk volna.
Ott nincs semmilyen "C"!
– tudatta a %Ripost%-tal az eladó. Hozzátette, hogy ők nem is kaptak a jelzések bevezetéséről hivatalosan figyelmeztetést, és beszállítójuk:
a "krumplis" se tudta még kategorizálni.
Mindenesetre elmondta, hogy biztos, hogy nem "C" típusú a krumplija, hiszen nem szétfövő.
A vásárlók pedig már jól tudják, melyik árusnál milyen krumplit kapnak. Egy néni, aki éppen pakolta a jelzés nélküli burgonyát a zacskóba, elmondta:
Mindig ide járok, és tudom, hogy ezt a fajtát meddig kell főzni. De láttam a tévében, hogy van ilyen...
A rendeletet a Földművelésügyi Minisztérium még májusban adta ki, mostanáig tartott a türelmi idő. Láthatóan kevés volt...
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a %RIPOST% megkeresésére elmondta, hogy a burgonyát eddig is ellenőrizték, csak most több szempontot vesznek majd figyelembe. Így a jelölést és a minőségi paramétereket is. Az ellenőrzést majd a Nébih és a Megyei Kormányhivatalok végzik.
Az országban nagyjából 20 ezer zöldség-gyümölcsbolt van. Az ellenőrzések gyakoriságát a forgalom nagysága határozza meg. Így a nagykereskedőket vagy üzletláncokat gyakrabban (negyedévente), míg a zöldség-gyümölcsöt is forgalmazó kis vidéki boltokat ritkábban (kétévente) ellenőrzik.