tóth gabi
Újabb jel utal arra, hogy valami igencsak érik a déli határnál.
Belgrádban tárgyalt Orbán Viktor Alesandar Vucic szerb miniszterelnökkel, és az egyik fontos téma a migráció okozta kihívás volt. Az MTI jelentése szerint a magyar kormányfő úgy fogalmazott:
"Fel kell készülnünk egy nehéz őszre is."
"Ne legyünk balekok, ne zárjuk ki annak a lehetőségét, hogy ami tavaly bekövetkezett, az idén is bekövetkezhet, és az a munka, amit tavaly elvégeztünk, az idén is vár majd ránk" - fogalmazott a miniszterelnök. Egy kérdésre válaszolva pedig azt mondta: "a helyzet romlásának valószínűsége létezik, és a kockázat nagy. (...) Nekünk tervekkel kell rendelkeznünk a helyzet romlására".
Az október 2-i kvótareferendummal kapcsolatos kérdésre a kormányfő azt válaszolta: azért kell népszavazást tartani, mert
arra számít, hogy Magyarország és Brüsszel között egyre súlyosabb konfliktusok lesznek migrációügyben,
Brüsszel ugyanis a tagállami érdekekkel ellentétes szabályokat akar ráerőltetni az államokra. "Ha Brüsszel nem tér jobb belátásra, mi pedig nem fogadjuk el Brüsszel álláspontját, abból egy dolog következhet: egy elhúzódó jogi, politikai vita. (...) Minél inkább támogatnak bennünket a népszavazáson, annál nagyobb az esélye annak, hogy utána Brüsszellel sikerrel fogjuk megvívni ezt".
A miniszterelnök együttműködést ajánlott szerb kollégájának, mert mint mondta, "abban vagyunk érdekeltek, hogy Szerbia területére illegális módon egyetlen egy ember se léphessen be". Ezzel ugyanis Magyarország biztonsága is nő - hívta fel a figyelmet.
Ugyancsak mai hír, hogy Csehország ötventagú rendőrcsoportot küldött hétfőn Magyarországra, hogy segítsenek a schengeni határok megvédésében.
Ha egymás mellé tesszük az utóbbi néhány nap illegális migrációval kapcsolatos híreit, akkor nem túl biztató kép rajzolódik ki előttünk. A miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója, Bakondi György szombaton azt mondta: "Ha a Törökország és az Európai Unió közötti megállapodást nem tartják be, akkor a tavalyinál nagyobb migrációs hullám is elérheti hazánkat a tél beállta előtt."
Nyilván ez a magyarázata annak is, hogy a kormány megerősíti a déli határon már meglévő védelmi rendszert.
Pénteken a kormányfő kijelentette, a már meglévő mellé egy "masszívabb védelmi rendszert" kell felépíteni, ezért az újabb kerítéssor egy "komoly létesítmény" lesz. Erre is fel kell ugyanis készülni a törökök politikájának megváltozása esetén."
Egy érdekes szerbiai hír
“Az egész régió készül” címmel jelent meg egy hosszú cikk a vesti-online.com weblapon, ahol arról írnak hogy a szerbek egyre több tartalékos katonát hívnak be, akik új egyenruhát, felszerelést és beosztást is kaptak, de ami igazán meglepő: megkezdték a nagyobb erőgépek összeírását az országban, sőt, megtiltották a cégeknek, hogy például a nagyobb teherautókat a katonaság tudta és beleegyezése nélkül eladják – jelentette az M1 Híradó.
Márpedig, ez akár arra is utalhat, hogy szükséghelyzetben, amilyen az árvízi védekezés, ezek is igénybe vehetők. Persze nem csak gátat tudnak építeni a katonák...