kulcsár edina
Bajt okoztak a felelõtlen állattartók: rengetegen vitték ki saját, otthoni ékszerteknõsüket a Feneketlen-tóba, mert ráuntak. Nagyon rossz ötlet volt: ezek veszélyt jelentenek az õshonos mocsári teknõsökre, de betegségeket is terjeszthetnek. Ezért a Fõvárosi Állat- és Növénykertbe költöztetik õket. Méghozzá úgy, hogy tõrbe csalják õket.
A vörös- és sárgafülű ékszerteknősöket sokan azért viszik ki a budapesti tóhoz, mert megunják őket otthon. A tulajdonos, aki nem akarja megölni a teknőst, azt gondolja: jót tesz az állattal. Ez igaz is: ők áttelelnek, és néhol szaporodnak is a hazai vizekben. De arra a legtöbben nem gondolnak, hogy ezek a túlélők és utódaik mini ökológiai katasztrófát okoznak...
A jelenlétük több okból is baj. Főleg azért nem kellene a magyarországi vizekben úszkálniuk, mert a Kárpát-medence egyetlen őshonos teknősének, a mocsári teknősnek jelentenek konkurenciát.
Ugyan még mindig vannak mocsári teknősök a tóban, de jelentősen lecsökkent az egyedszámuk, és ez az emberek hibája.
Az ékszerteknősök ugyanazt eszik, sőt többet is, mint őshonos rokonaik, ráadásul napozóhelyeiket is elfoglalják. A kisebb testű hazai teknősök nem is tudják tőlük visszafoglalni a helyet, hiszen
a mocsári teknősök egész egyszerűen nem elég erősek, az ékszerteknősök viszont agresszívak
- mondta a %Ripost%-nak Halpern Bálint, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának projektvezetője.
Ezen felül egzotikus parazitáik és kórokozóik terjesztésével nem csak a mocsári teknősöket veszélyeztethetik, hanem más őshonos vízi élőlényeket is.
Befogásukra a Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztály kétféle csapdát használ, napozócsapdákat és csalizott varsacsapdákat is. A napozócsapda egy vízen úszó keret, amire napozni másznak ki a teknősök és ha a belseje felé ugranak a vízbe, akkor a víz alatt lehálózott keret fogságába esnek. Ebből már nem tudnak kimászni.
A varsacsapdák pedig hálóból készülnek. Ezekbe nagyon könnyű bejutni, de kijönni már nem tudnak a teknősök, a csapóajtók miatt. Egyik csapdában se sérülnek meg és levegőt is tudnak venni, így életben maradnak a csapda kiürítéséig.
Most még 50-100 nem őshonos teknős lakik a tóban, mindet megpróbálják októberig befogni. Utána az iszapba ássák magukat, mert jön a tél - így tavaszig biztosan nem lehet megtalálni őket...
A tanulság: ha neked is van teknősöd, ne engedd szabadon, hiszen az őshonos mocsári teknősöket veszélyezteted vele. Ha mégis ráunsz, inkább vidd egyenesen valamelyik állatkertbe!